Kırgız yazar Köçkön Saktanov ve Markumdar ünü adlı romanı (Hayatı, sanatı ve eserleri ve aktarma (8-120.sayfalar arası))
Kyrgyz Author Köçkön Saktanov and his novel called markumdar ünü (His life, his art, his works and translation (between pages 8 and 120))
  1. Tez No: 603193
  2. Yazar: FATMA ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VELİ SAVAŞ YELOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Çağdaş Kırgız edebiyatının önemli isimlerinden olan Köçkön Saktanov Kırgız edebiyatına roman ve hikâye türünde birçok eser kazandırmıştır. Ayrıca, edebiyat bilimci ve eğitimci olarak Kırgız edebiyatına büyük hizmetler vermiştir. Kırgızlar için önemli bir yere sahip olan Saktanov ve onun eserleri hakkında Türkiye'de bu zamana kadar kapsamlı bir çalışma maalesef yapılmamıştır. Yapmış olduğum tez çalışmasında hem bu eksikliği gidermek hem de bilim dünyasına bir katkıda bulunmak amacıyla 20. yüzyıl Kırgız edebiyatı, Kırgız yazar Köçkön Saktanov'un hayatı, eserleri ve“Markumdar Ünü”adlı meşhur eseri incelenmiştir. Kırgız Türkçesinden Türkiye Türkçesine aktarılan bu eserde Kırgızlar için önemli olan meşhur ressam Gapar Aytiyev'in hayatı ve Stalin döneminin acımasız katliamları gerçekçi ve tarafsız bir şekilde ele alınmıştır. Saktanov'un adı geçen bu eserinde dönemin sosyolojik ve tarihî unsurları yoğun bir şekilde işlenmiştir. Bu sayede roman dönemi hakkında okuyucusuna; Kırgızların tarihini, siyasi ve toplumsal meselelerini, kültürel değerlerini anlama imkânı sunar.
Özet (Çeviri)
Köçkön Saktanov, one of the most important people of the Modern Kyrgyz Literature, has made Kyrgyz Literature valuable with his stories and novels. He has also provided Kyrgyz Literature as a man of letters and an educator. Unfortunately, there hasn't been any comprehensive research in Turkey so far about Saktanov and his works. Both to fill the deficency and to contribute to the science; in mythesis study, Ianalyzed 20the Century Kyrgyz Literature and Kyrgyz author Saktanov's life, Works and his famous work called“Markumdar Ünü”. In this work adapted from Kyrgyz Turkish to Turkey Turkish, the life of famous artist Gapar Aytiyev who is an important person for Kyrgyz and cruel massacre of the Stalin era have been tackled in an objective and realist way. In this work of Saktanov, sociological and historic facts of the period are intensively discussed. Thanks to this novel, readers comprehend the history, the political and social issues and the cultural values of the Kyrgyz.