Duran varlıkların ve amortismanların UFRS çerçevesinde değerlendirilmesi
Assessment of fixed assets and shorts within the framework of IFRS
  1. Tez No: 603198
  2. Yazar: ALPASLAN ALBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN AYGÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Maddi duran varlıklar, işletmede bir hesap döneminden fazla süre yararlanılması ve işletme türüne de bağlı olarak üretim gücünün belirleyicisi arasında yer alması nedeniyle önemli kabul edilmektedir. İşletmeler, maddi duran varlıkları uzun dönemde kullanmak, faaliyetlerini etkin ve verimli bir biçimde gerçekleştirmek istemektedirler. KÜMİ FRS taslağındaki maddi duran varlıklar da incelenerek bu çalışma kapsamında maddi duran varlıklar ilk defa dört değişik açıdan incelenmiştir. Böylece, UFRS, MSUGT, BOBİ FRS ve KÜMİ FRS kapsamında maddi duran varlıkların nasıl değerlendirildiği bu çalışmada açıklanmaya çalışılmıştır. Maddi duran varlıkların değerlenmesi, üzerinden amortisman ayrılması gibi hususlar, ülkelerin vergi kanunları ile belirlenmektedir. UFRS'de ise mali tablolarda gerçeğe uygun bilgi üretilmesi ve sunulması istenildiğinden daha hassas kriterler getirilmektedir. BOBİ FRS uygulaması ise daha kapsamı dar ve UFRS'de yer alan uygulamaların sadeleştirilmiş bir halidir. Maddi duran varlıklar için BOBİ FRS'de dikkat çeken temel unsur bir yıl veya daha kısa vadeli bir ödeme karşılığında satın alınan maddi duran varlıklar, vade farkı ayrıştırılmaksızın muhasebeleştirilmesidir. BOBİ FRS'de bir yıldan uzun vadeli bir ödeme karşılığında satın alınan maddi duran varlıklar ise, vade farkı ayrıştırılarak peşin fiyat üzerinden ölçülür. KÜMİ FRS ise BOBİ FRS'nin dar ve sadeleştirilmiş halidir. Maddi duran varlıklar için dikkat çeken temel unsur, vade farkı ayrıştırılmaksızın, ödenen veya ödenmesi beklenen tutar üzerinden ölçülmesidir. Bu çalışmada maddi duran varlıkların yanı sıra amortismanlar da dört raporlama çerçevesi açısından ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Property, plant and equipment are important because they are used for more than one Property, because they are used for more than one year in the enterprise and they are among the determinants of the production power depending on the type of enterprise. Valuation of property, plant and equipment and depreciation are determined by the tax laws of the countries. International accounting standards, on the other hand, provide more precise criteria than they want to produce and present fair information in the financial statements. It can be said that the BOBI FRS is similar to the KOBI FRS for the implementation of international standards, which is a little more simplified and clarifies by reducing optional rights. Consideration of residual (scrap) value in depreciation application in the first acquisition of tangible assets are the fundamental differences between tax laws and IFRS. If there is an element with maturity difference during the recognition with cash value, it should be separated. In BOBI FRS application, these maturity differences will not be separated up to one year. Maturity differences exceeding one year must be separated according to BOBI FRS. Similarly, if financial expenses, except for qualifying assets, are included in the purchase of tangible fixed assets, this should be accounted for like a period expense. Such differences lead to different results when transferring tangible assets to financial statements. Material in assets occupy an important place in the financial statements, it is possible to make a mistake in making decisions based on these financial statements.