Study of new age liposomes: transethosomes
Yeni nesil lipozomlar: transetozomlar
  1. Tez No: 603244
  2. Yazar: CANAN GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZ ZEYNEP ATAY GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Lipozomlar amfifilik moleküllerin kendiliğinden ikili tabakalar formunda, ortalarında sulu bir kısım bırakarak oluşturdukları vesiküllerdir. Cilt yapısına benzerliklerinden dolayı bu vesiküller ilaç ve kozmetik aktif maddelerini cilt içine taşımak için ideal yapılardır. Aktif maddeleri cilt altına taşıyabilmek için etozom ve transferzom gibi deforme olma özelliği gösteren vesiküller tasarlanmıştır. Transetozomlar deforme özelliğine sahip yeni nesil vesiküllerdir. Transetozomlar, üzerlerine bir güç uygulandığında kırılmadan deforme olarak deri altına geçer, orada bozunarak taşıdıkları aktif maddeleri deri altına ulaştırırlar. Transetozomlar kenar aktivatörü/geçirgenlik artırıcılar ve etanol kullanılarak yapılır. Bu çalışmada, değişik kenar aktivatörü/geçirgenlik artırıcı kullanılarak yapılan transetozomlar araştırılarak karşılaştırılmıştır. Etanol ve oleik asit lipid tabakaya geçirgenlik artırıcı olarak, polisorbat (Tween®80) ise kenar aktivatörü olarak ayrıca eklenmiştir. Farklı hazırlama metotları uygulanarak elde edilen transetozomlar boyut, boyut dağılımı, yüzey yükü ve morfoloji olarak karşılaştırılmıştır. Ayrıca farklı kenar aktivatörü/geçirgenlik artırıcı konsantrasyonları denenerek farkları araştırılmıştır. Geniş biyokimyasal ve farmakolojik özellikleri nedeniyle ve transetozomların lipofilik maddeleri daha iyi enkapsüle ettikleri göz önünde bulundurularak, geraniol ve linalool esansiyel yağları enkapsüle edilmiştir
Özet (Çeviri)
Liposomes are vesicles formed by the self-arrangement of amphiphilic molecules into bilayer form, enclosing an aqueous core. The fact that these vesicles resemble the skin structure makes them ideal carriers for active drug or cosmetic ingredients into the skin. In order to effectively deliver ingredients under the skin, deformable vesicles such as ethosomes or transfersomes are designed. A new form of deformable vesicles is the transethosomes. These vesicles can deform when under stress without breaking and release their content once they are under the skin. Transethosomes are vesicles containing edge activators or permeation enhancers and ethanol. In this study, transethosomes containing different edge activators/permeation enhancers were investigated and compared. Ethanol and oleic acid were incorporated within the lipid bilayer as permeation enhancers and polysorbate (Tween®80) was added separately as an edge activator. Effects of different preparation methods were reported in terms of size, size distribution, surface charge and morphology. Also effects of different concentrations of edge activator/permeation enhancer were investigated. Considering their wide biochemical and pharmacological benefits and the fact that transethosomes can better encapsulate lipophilic molecules, two essential oils, geraniol and linalool were encapsulated.