Teaching reconceptualized family resemblance approach to nature of science in lower secondary classroom
Yeniden kavramsallaştırılmış aile benzerliği yaklaşımına dayalı bilimin doğasının ortaokul sınıflarında öğretilmesi
- Tez No: 603292
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Erduran ve Dagher (2014) tarafından geliştirilen Yeniden Kavramsallaştırılmış Aile Benzerliği Yaklaşımına Dayalı Bilimin Doğası (ABY), bilimin doğası öğretiminde yeni bir yaklaşımdır. Bu çalışmanın amacı bu yaklaşımın 5.sınıf öğrencilerinin bilimin doğası anlayışları ve algıları üzerine etkililiğini incelemektir. Yarı deneysel, eşzamanlı üçgenlemeye dayalı karma araştırma deseni ile öğrencilerin anlayışları ve algılarındaki değişim araştırılmıştır. Araştırmanın katılımcıları 64 tane 5.sınıfa başlayan kız öğrenci ve onların fen bilimleri öğretmenidir. Müdahale, deney sınıfında ABY, kontrol sınıfında ise yaygın yaklaşım ile gerçekleştirilmiştir. Nicel veri kaynağı Bilimin Doğası Anketi'nden uyarlanmış (Kaya, Erduran, Akgun & Aksoz, 2017) ve ön, son ve ertelenmiş son test olarak üç kez uygulanmıştır. Nitel veri müdahaleden önce ve sonra gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış öğrenci görüşmeleri ile elde edilmiştir. T-test aracılığıyla başlangıçta bilimsel pratikler kategorisi hariç, iki grubun öğrencilerinin toplam ve kategori bazlı anket puanları arasında anlamlı bir fark olmadığı bulunmuştur. Karışık gruplar arası-içi ANOVA ise öğretim metodunun öğrencilerin anlayışları üzerinde deney grubu öğrencileri lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark yarattığını ortaya koymuştur. Testler arasındaki çift karşılaştırmaları ise ön testten son teste öğrencilerin toplam anket ve yöntemler ve yöntemsel kurallar, bilimsel bilgi ve sosyal-kurumsal kategori puan ortalamalarında görülen değişimlerin istatistiksel olarak anlamlı olduğunu göstermiştir. Öğrenci görüşmelerinin tematik kodlama ve sürekli karşılaştırma ile analizi de bu sonuçları desteklemektedir. Sonuç olarak, bu çalışma, bilimin doğasının ortaöğretim fen bilimleri öğretimine bütünsel olarak entegre edilmesine katkıda bulunma potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
Erduran and Dagher's (2014) Reconceptualized Family Resemblance Approach to Nature of Science (RFN) is a relatively new approach in teaching nature of science (NOS). The purpose of this study is to investigate the effectiveness of RFN approach on 5th grade students' understanding and perceptions of NOS. With an experimental, convergent parallel mixed method study design the change in students' understanding and perceptions of NOS is explored. Participants of the study are 64 female, 5th grade students and their science teacher. Intervention is conducted with RFN based instruction or regular practice in experimental and control groups, respectively. The quantitative data source is adapted from the RFN Questionnaire (Kaya, Erduran, Aksoz & Akgun, 2018). Qualitative data is gathered through semi-structured student interviews before and after the intervention. RFN Student Questionnaire was administered as pre, post and delayed post-test. T-test indicated that groups were initially homogeneous in their total and category-based scores except for the scientific practices category. Mixed ANOVA showed that there was a significant main effect of the teaching method. Pairwise comparisons revealed that the mean changes from the pretest to post-test were significant for the total test scores and methods and methodological rules of science, scientific knowledge, and social institutional categories. Therefore, among the category-based scores, experimental students significantly outperformed their peers except for the aims and values of science and scientific practices categories. Analysis of student interviews with thematic coding and constant comparison of the codes also supported these results. Overall, the study has implications for the integration of a holistic account of nature of science to secondary school science education content.