The effects of partition walls on dynamic behavior of RC buildings
Bölme duvarların betonarme binaların dinamik davranışı üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 603317
  2. Yazar: ERDEM KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR SOYÖZ, DOÇ. DR. FUAT ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Betonarme binalar, Türkiye'deki bina stokunun önemli bir bölümünü oluşturmaktadır ve yapısal davranışlarının araştırılması önemlidir. Bu çalışma, incelenen binanın nümerik modeline dolgu duvarların dahil edilmesi üzerine odaklanmayı amaçlamaktadır. Bu nedenle, mevcut altı katlı betonarme bir yapı, kabuk ve çubuk modelleri gibi dolgu duvarlar için tanımlanan farklı modelleme yaklaşımlarını değerlendirmek için referans yapı olarak dikkate alınmıştır. Yapıların dinamik özellikleri, kütlelerine ve rijitliklerine bağlı doğal özellikleridir. Bu nedenle, bu özellikler yapısal davranışların değerlendirilmesi için çok önemli parametreler içermektedir. Bu çalışmada, binanın baskın frekansları ve mod şekilleri ortamsal titreşim testleri yapılarak belirlenmiştir. Her kat seviyesinden toplanan ivme kayıtları Peak Picking yöntemi ile frekans tanım alanında analiz edilmiştir. Mevcut binadan çıkarılan duvar numunelerinin Avrupa Normlarına göre test edilmesi ile elastisite modülü, birim ağırlık, basınç dayanımı ve kesme dayanımı belirlenmiştir. Böylece sayısal bir modelin oluşturulması için gerekli veriler tamamlanmıştır. İncelenen binanın nümerik modelleri, dolgu duvarlar için farklı modelleme teknikleri kullanılarak sonlu elemanlar yöntemi ile oluşturulmuştur. İlk modelde, dolgu duvarların rijitliği uygulamada olduğu gibi göz ardı edilmiştir. İkinci model, dolgu duvarlarının kabuk elemanı olarak idealleştirilmesiyle yapılmıştır. Bu iki modelin sonuçları bölme duvarların yapıların dinamik davranışını önemli ölçüde etkilediğini göstermiştir. Son olarak, her bir dolgu duvarı için tek yönlü ve iki yönlü tek çapraz çubuk olmak üzere iki çubuk modeli ayrı şekilde oluşturulmuştur. Dinamik modal parametrelerin analitik olarak belirlenmesi amacı ile, her model için öz değer analizleri yapılmıştır. Deneysel ve nümerik sonuçların karşılaştırılması, modelleme tekniğinin doğruluğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Reinforced concrete buildings constitute a significant part of the building stock of Turkey, and the investigation of their structural behavior is essential. This study aims to concentrate on the inclusion of infill walls into the numerical model of the studied building. For this reason, an existing six-story reinforced concrete building is considered as a reference structure to assess different modeling approaches defined for infill walls, such as shell and strut models. Dynamic properties of structures are inherent properties which depend on their mass and rigidity. Therefore these properties contain vital parameters for the assessment of structural behavior. In this study dominant frequencies and mode shapes of the building are determined by Ambient Vibration Testing. Acceleration records gathered from each story level are analyzed in the frequency domain with Peak Picking method. Modulus of elasticity, unit weight, compressive strength, and shear strength are determined by testing the wall specimens extracted from the existing building according to European Norms. Thereby the required data for the construction of a numerical model is completed. Numerical models for the studied building are constructed with finite element method by using different modeling techniques for infill walls. In the first model, the rigidity of infill walls is ignored as it is done in state-of-the practice. The second model is constructed by idealizing the infill walls by shell element. The results of these two models showed that partition walls significantly affect the dynamic behavior of the structures. Finally, two strut models are constructed separately as one directional single diagonal strut and two directional single diagonal struts for each infill walls. Eigen Value analyses performed for each model to analytically determine the modal parameters. Comparison of experimental and numerical results indicated the accuracy of modeling technique.