Ruhsal bozukluk tanılı hastaların bildirdikleri sorunlar ile işlevsellik ve stresle başa çıkma tarzları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between the problems reported by patients with psychiatric disorder and functionality and coping styles
  1. Tez No: 603480
  2. Yazar: NURAY SOYKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL ÜNSAL, DOÇ. DR. NURHAN EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş: Ruhsal bozukluk tanılı hastaların ifade ettiği sorunlar işlevsellik düzeyleriyle ve stresle başa çıkma tarzlarıyla ilişkilidir. Amaç: Ruhsal bozukluk tanılı hastaların bildirdikleri sorunlar ile işlevsellik düzeyleri ve stresle başa çıkma tarzları arasındaki ilişkinin incelenmesiyle hastanın gereksinimlerine yönelik psikiyatrik rehabilitasyonun düzenlenmesinin önemi amaçlanmaktadır. Yöntem: Araştırma tanımlayıcı niteliktedir. Çalışmanın yapılabilmesi için etik kurul ve kurum izinleri alınmıştır. Çalışma, İstanbul'da bir üniversite hastanesinin Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'nda tedavi gören, aynı kurumun Sanat Psikoterapisi ve Rehabilitasyon Programı'na yönlendirilen hastalarla yapılmıştır. Çalışma 200 hasta ile tamamlanmıştır. Veriler Sosyodemografik Bilgi Formu, Hedef- Sorun Listesi (HSL), İşlevselliğin Genel Değerlendirilmesi Ölçeği (İGD), Stresle Başaçıkma Tarzları Ölçeği (SBTÖ) kullanılarak toplanmıştır. Veriler Independent sample t testi, Kuruskal Wallis testi, Pearson Chi-Square testi ve Spearman's korelasyon testi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Hastaların %76'sı bekâr, %57'si kadın, %39,5'i ilköğretim mezunudur ve yaş ortalamaları 33,84±11,36'dır. İGD ölçek toplamından alınan puanlar ortalama 54,08±12,24'tür.
Özet (Çeviri)
Introduction: The problems who reported by patients with psychiatric disorders are related to their functionality and coping styles. Objectives: The problems who reported by patients diagnosed psychiatric disorder and the investigation of relationsip between their functional level, coping styles that aims to important arrangement of psychiatric rehabilitation towards patients' need. Method: The research is descriptive. In order to carry out the study, Ethics Committee and institution permissions have been obtained. The study was conducted with patients who received treatment at the Department of Mental Health and diseases of a University Hospital in Istanbul and were referred to the art psychotherapy and rehabilitation program of the same institution. The study was completed with 200 patients. Data were evaluated using Sociodemographic Information Form, Target-Problem List (HSL), General Assessment of Functioning Scale (IGD), and Styles of Coping with Stress (SBTO). The data were evaluated by Independent sample t test, Kuruskal Wallis test, Pearson Chi-Square test and Spearman's correlation test. Results: Results: 76% of the patients were single, 57% were female, 39.5% were primary school graduates and the mean age was 33.84 ± 11.36. The mean scores obtained from the total İGD scale were 54.08 ± 12.24.