Hemşirelerde örgütsel erdemlilik ve örgütsel vatandaşlık arasındakı ilişki
Relationship between organizational virtuousness and organizational citizenship in nurses
  1. Tez No: 603479
  2. Yazar: MERVE ÖZVATAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NEFİSE BAHÇECİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Amaç: Araştırma hemşirelerde örgütsel erdemlilik ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikteki araştırma İstanbul ilinde 11 kamu hastanesinde çalışan 331 hemşire ile gerçekleştirildi. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Bilgi Formu, Örgütsel Erdemlilik Ölçeği ve Örgütsel Vatandaşlık Düzeyi Ölçeği kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde, tanımlayıcı istatistikler, Student's t, Mann Whitney U, One-way ANOVA, Bonferroni, Games-Howell, Kruskal Wallis testleri, Pearson ve Spearman korelasyon analizleri, Linear regresyon analizi kullanıldı. Bulgular: Hemşirelerin yaş ortalaması 30,5±6,42 yıl olup, %83,1'i kadın, %64,7'si lisans mezunu ve %36,9'u 1-4 yıl arası mesleki deneyime sahiptir. Hemşirelerin Örgütsel Erdemlilik Ölçeği toplam ve dürüstlük ve bağışlayıcılık, güven ve nezaket, iyimserlik alt boyut puan ortalamaları sırasıyla 3.40±1.05, 3.38±1.13, 3.61±1.12, 3.23±1.18 olarak, Örgütsel Vatandaşlık Düzeyi Ölçeği toplam ve vicdanlılık, kurumu övme, bilgilendirme ve katılım, hoşgörülülük, yardım etme alt boyut puan ortalamaları sırasıyla 5.28±0.73, 6.16±0.80, 4.99±1.41, 5.35±1.17, 3.30±1.33, 5.89±0.93 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was performed to determine the relationship between organizational virtuousness and organizational citizenship behaviors in nurses. Material and Method: This descriptive and correlational study was performed with 331 nurses working in 11 public hospitals in Istanbul. Introductory information form, Organizational Virtuousness Scale and Organizational Citizenship Level Scale were used to collect data. Descriptive statistics, Student's t, Mann Whitney U, One-Way ANOVA, Bonferroni, Games-Howell, Kruskal Wallis tests, Pearson and Spearman correlation analyzes, Linear regression analysis were used to evaluate data. Results: Nurses had mean age of 30,5±6,42 years, 83,1% were females, 64,7% had bachelar's degree and 36,9% had a 1-4 years occupational experience. Nurses' total score from the Organizational Virtuousness Scale and scores from the integrity and forgiveness, trust and courtesy and optimism subscales were 3.40±1.05, 3.38±1.13, 3.61±1.12 and 3.23±1.18, respectively, and their total score from the Organizational Citizenship Level Scale and scores from the conscientiousness, praising the institution, information and participation, sportmanship and altruism subscales were 5.28±0.73, 6.16±0.80, 4.99±1.41, 5.35±1.17, 3.30±1.33 and 5.89±0.93, respectively.