Samsun ili halk eğitim merkezlerinde açılan nakış kurslarına katılan kursiyerlerin kurs programlarına ilişkin görüşleri
Opinions of the trainees towards public education centre embroidery courses and their reason to choose them (Samsun city sample)
- Tez No: 594313
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HURİYE TURGUT ÇIRAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Crafts, Education and Training, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nakış Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı Samsun İli Merkez ilçelerdeki halk eğitimi merkezlerinde açılan nakış kurslarına katılan kursiyerlerin katılma sebeplerini, beklentilerini belirlemek ve kurs programlarına ilişkin görüşlerini değerlendirmektir. Araştırma betimsel bir araştırma olup örneklemi, 2016-2017 eğitim öğretim yılı Samsun İli merkez ilçeleri olan Atakum, İlkadım ve Canik Halk Eğitim Merkezleri kurslarına katılan bireylerden oluşmaktadır. 120 kişiye 23 soruluk anket formu uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler betimsel istatistikler kullanılarak analiz edilmiş, sonuçlar için yüzde ve frekans tabloları oluşturulmuştur. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre; kursiyerlerin çoğunluğunu evli ve çocuk sahibi, ortaöğretim mezunu, maddi durumu orta gelirli olan ev hanımı bireyler oluşturmaktadır. Kursiyerler en çok iğne oyası programını tercih etmektedir. Bunu el nakışları izlemekte ve boş zamanlarını değerlendirmek için kurslara katılmaktadırlar. Ayrıca kursiyerler kursları, ihtiyaç duyulan alana göre tercih etmekte ve kurs saatlerini yeterli bulmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is an assessment for trainees's reasons, who have attended courses, to join this programme, determine their expectations and evaluate their opinions about the embroidery courses which are opened in public education centres within the central districts of Ankara City. Being descriptive work, this research's sample consists of persons who have attended embroidery courses, opened at the central districts of Samsun City (Atakum,İlkadım,Canik) in 2016-2017 school year. A questionnaire, which consists of 23 questions, is applied to 120 participants. The data which is attained from researches is analyzed by using statictical methods (SPSS), percentage and frequency statements are constituted for results. According to the results of these studies; most of the trainees are married and have children, graduated from secondary school, with average income women. Trainees mostly prefer point lace and hand embroidery and they attend to courses to fill in free time. In addition to that, trainees choose needed embroidery courses type and they are satisfied of course hours.