Su soğutma gruplarında enerji verimliliğinin arttırılması
Increasing energy efficieny on chiller systems
  1. Tez No: 603488
  2. Yazar: YUSUF SIVAKCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERYEM HANDAN ÇUBUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Soğutma sistemlerinin işletilmesi, ticari ve endüstriyel tesislerde elektrik tüketiminin büyük bir bölümünü oluşturabilir. Bu tüketimdeki başlıca kaynak kompresörün tükettiği güçtür. Kompresörün tükettiği güç kondenserin çalışma şartına bağlı olarak değişir. Dış ortam sıcaklığındaki değişkenlik kompresörün tükettiği gücü direkt olarak etkiler. Bu çalışmada, hava soğutmalı kondenserle kurulmuş soğutma sisteminin performans katsayısını (COP) arttırmak için iklimlendirme sistemlerinde oluşan atık havanın nasıl kullanılabileceği araştırılmış ve %100 taze hava ile çalışan havalandırma sistemi ile soğutucu grubu incelenmiştir. Havalandırma sisteminden dışarıya salınan atık havanın kondenser ile temas etmesi sağlanarak soğutma sisteminin COP değişimi analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar dış ortam sıcaklığına bağlı olarak COP değerinde %14,76 ile %3,46 arasında iyileşme olduğunu göstermiştir. Sistem tasarımının ekonomik analizi yapıldığında ise geri ödeme süresi 3,03 yıl olarak bulunmuştur. Bu çalışmanın önemi daha önceleri çalışma yapılan evaporatif kondenserlere alternatif oluşturabilecek yeni bir sistem olmasıdır. Bu çalışmadaki sisteminin yatırım maliyeti oldukça düşüktür. İşletme esnasında bakım ve ek giderleri yoktur. Bu çalışma bu yönüyle işletmeye herhangi bir ek maliyet getirmeden soğutma sisteminin COP'sinin yükseltilebileceği göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The operation of cooling systems can constitute a large part of the electricity consumption in commercial and industrial facilities. The main source of this consumption is the power consumed by the compressor. The compressor consumes power depending on the working condition of the condenser. The variation in the outdoor temperature directly affects the power consumed by the compressor. In this study, it is investigated how waste air can be used in air conditioning systems to increase the coefficient of performance (COP) of the cooling system installed with air cooled condenser. Beside, 100% fresh air ventilation system and cooler group are examined. COP change of the cooling system was analyzed by ensuring that the exhaust air from the ventilation system was in contact with the condenser. The results showed that there was an improvement in COP between 14.76% and 3.46% depending on the outdoor temperature. When the economic analysis of the system design was made, the repayment period was found as 3.03 years. The importance of this study is that the evaporative condensers, which were previously studied, were a new system that could create an alternative. The investment cost of the system in this study is quite low. There is no maintenance and operation cost. This study shows that the COP of the cooling system can be upgraded without any additional cost to the operation.