Fotovoltaik panellerin hava ve faz değiştiren madde destekli soğutulması
Airflow and phase change material assisted cooling of photovoltaic panels
  1. Tez No: 941174
  2. Yazar: OĞUZ KAAN YAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METE AVCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Faz değiştiren madde (FDM) destekli ısı alıcılar, fotovoltaik (PV) paneller üzerinde pasif sıcaklık kontrolü (termal regülasyon) sağlayarak sıcaklık kaynaklı güç kayıplarını önlemek için yenilikçi ve etkili bir çözüm sunmaktadır. Bu tez çalışmasında, PV panellerin FDM destekli soğutulma süreçlerinin iyileştirilmesine yönelik FDM ve hava destekli özgün ısı alıcı tasarımları üzerine deneysel bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen ısı alıcılarında, eş zamanlı pasif hava akışı ve FDM destekli yenilikçi bir yaklaşım sunularak konvansiyonel PV-FDM sistemlerine ilişkin literatürde rapor edilen bazı sınırlamalara çözüm üretilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, bir referans PV, bir konvansiyonel PV-FDM ve üç FDM-hava destekli olmak üzere beş farklı sistem durumu ele alınmıştır. Deneyler laboratuvar ortamında 1000 W/m² - 25°C ve 750 W/m² - 17 °C sabit ışınım - ortam sıcaklığı ve üç farklı eğim açısı (30°, 45°, 90°) altında gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, FDM ve hava destekli ısı alıcı tasarımının termal regülasyon süresi, regülasyon sonrası sıcaklık artışı, elektrik üretimi ve katılaşma süresi üzerinde eş zamanlı önemli iyileşmeler sağladığını göstermiştir. Yapılan deneyler sonucunda termal regülasyon süresinde %46 uzama, maksimum PV sıcaklığında 11°C azalma, katılaşma süresinde %36,5 kısalma, toplam elektrik üretiminde ise %4,4'e varan iyileşmeler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Phase change material (PCM) based heat sinks offer an innovative and effective solution to prevent temperature induced losses in photovoltaic (PV) panel efficiencies by providing passive temperature control (thermal regulation). In this thesis, an experimental study was conducted on novel PCM and air assisted heat sink desings, aimed at improving PCM assisted thermal regulation processes in PV panels. The developed heat sinks introduce a novel approach by combining simultaneous passive airflow and PCM assistance, addressing certain limitations reported in the literature regarding conventional PV-PCM systems. In the study, five system configurations are considered including, a reference PV, a conventional PV-PCM and three PV-PCM with air. Experiments were conducted in a laboratory setting under constant irradiation and ambient temperatures of 1000 W/m² - 25°C and 750 W/m² - 17°C, at three different orientations of 30°, 45° and 90°. The results demonstrate that the PCM and air based heat sink design provides simultaneous significant improvements in thermal regulation duration, post-regulation temperature rise, electricity generation, and solidification time. The experiments revealed enhancements up to 46% in thermal regulation duration, 11°C reduction in maximum PV temperature, 36.5% decrease in solidification time, and 4.4% increase in total electricity generation.