Investigation of the possible oncogenic role of NLRP7 in human endometrium cancer
İnsan endometrium kanserinde NLRP7 proteinin olası onkogenik rolünün araştırılması
- Tez No: 603664
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN ÖZÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Onkoloji, Allergy and Immunology, Oncology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
INSAN ENDOMETRIUM KANSERINDE NLRP7 PROTEININ OLASI ONKOGENIK ROLUNUN ARASTIRILMASI NLRP7 inflamazom oligomerizasyonuna katılarak proinfamatuar kaspazların aktivasyonuyla iliskili olan dogal immunite proteinidir. Bugune kadar NLRP7 uzerindeki mutasyonlar, asırı trofoblastik cogalma ve embriyo gelisiminin olmaması ile karakterize edilmis Mol (Uzum) Gebelik hastalıgı ile iliskilendirilmistir. Ustelik NLRP7'nin ifade seviyesinin testis seminom ve endometriyal kanser dokularında dikkate deger sekilde artmasından oturu bu proteinin onkojenik rolu olabilecegi one surulmustur. Fakat bu onkojenik katkının arkasındaki mekanizma(lar) halen bilinmiyor. Burada, insan endometriyal kanseri baglamında NLRP7'nin onkojenezi tetikleyebilecegi olası yolak ve molekuler mekanizmaları butunuyle aydınlatmak icin NLRP7'nin protein interaktomunu analiz ettik. Ingeunity Pathway aracını kullanarak protein ag analizi yaptık ve Ras yolagının bu agın merkezinde oldugunu gosterdik. Sonrasında sectigimiz partnerlerle NLRP7 arasındaki fi ziksel etkilesimi birlikte immun cokturme yoluyla teyit ettik. _Ilk sonuclarımız NLRP7'nin Ras iliskili GTPase enzimlerinin efektor proteini olabilecegini ve ayrıca bu proteinin DNA hasarı onarım yolagına ATM-Brat1- Chk1 ekseni yoluyla dahil olabilecegini gosterdi. NLRP7'nin kucuk ubikitin benzeri modi ye edici (SUMO) tarafndan modi ye edildigini gosterdik ki bu NLRP7'nin insan endometriyum kanserinde yuksek ifadesini acklayabilir. Ozetle, sonuclarımız NLRP7'nin bir protein agına ısık tutuyor, aynı proteinin yeni etkilesim partnerleri ve bir modi kasyonunu gosteriyor ve NLRP7'nin onkojenezdeki katkısına yeni bakıs acıları saglyor. Sonuclarımızın NLRP7'nin insan endometriyum kanserindeki rolunun daha iyi anlasılmasını saglayacagını ve belki de yeni terapilerin önünü acabilecegini umuyoruz.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF THE POSSIBLE ONCOGENIC ROLE OF NLRP7 IN HUMAN ENDOMETRIUM CANCER NLRP7 is an innate immune protein that is involved in the activation of pro-inflammatory caspases by participating in infammasome oligomerization. So far, mutations in NLRP7 have been associated with Hydatidiform Mole disease, characterized by excessive trophoblastic proliferation and lack of embryo development. Besides, NLRP7 is proposed to have an oncogenic role since its expression levels signi cantly increase in testicular seminoma and endometrial cancer tissues. However, the mechanism( s) behind its oncogenic contribution is currently unknown. Here, we analyzed the protein interactome of NLRP7 to fully elucidate putative pathways and molecular mechanisms through which NLRP7 may drive oncogenesis in the context of human endometrium cancer. We conducted protein network analysis using the Ingenuity Pathway tool, which showed that the Ras pathway is at the center of the network comprised by NLRP7 interactors. Then, we validated the physical interaction between NLRP7 and selected partners using co-immunoprecipitation. Our initial results indicated that NLRP7 might be an e ector protein of two Ras-related GTPases and it also may interfere with the DNA damage response pathways via ATM-Brat1-Chk1 axis. Moreover, we showed that NLRP7 is modi ed by Small Ubiquitin-Like Modi er (SUMO), which may explain its upregulation in human endometrium cancer. Taken together, our results illuminate a protein network of NLRP7, show novel interaction partners and a modi cation of the same protein, and provide new insights into the contribution of NLRP7 to oncogenesis. We expect that our results will lead to a better understanding of the role of NLRP7 in human endometrium cancer and possibly pave the way for future therapies.