Ağır astımlı hastaların beslenme durumlarının değerlendirilmesi ve total antioksidan kapasiteleri arasındaki ilişkinin saptanması
Determination of the relationship between nutritional status and total antioxidant capacities of patients with severe asthma
- Tez No: 603679
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ESRA GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Amaç: Bu çalışma, ağır astımlı hastaların beslenme durumlarının değerlendirilmesi ve serum, anket ve diyet ile alınan total antioksidan kapasitelerinin (TAS) araştırılması amacıyla planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 44 ağır astım tanılı hasta (çalışma grubu) ve 45 sağlıklı birey (kontrol grubu) dahil edilmiştir. Çalışma kapsamında bireylerin demografik özellikleri, antropometrik ölçümleri, astım kontrol düzeyi, besin tüketim sıklığı anketi ve besin tüketim kayıtlarına ilişkin veriler toplanmıştır. Serum TAS ve TOS (total oksidan kapasite) analizi bireylerden alınan kan örnekleri ile biyokimyasal kit kullanılarak enzimatik kolorimetrik yöntemle yapılmıştır. Besin tüketim kaydından alınan TAS ve besin tüketim sıklığı anketinden alınan TAS analizleri ise besin tüketim kayıtları ve anket aracılığı ile besinlerdeki antioksidan miktarının hesabına dayalı olarak yapılmıştır. Bulgular: Çalışma ve kontrol grubunun yaş ortalamaları sırasıyla 50,41±9,53 ve 45,98±11,01'dir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the nutritional status of patients with severe asthma and to investigate the total antioxidant capacity (TAS) obtained by serum, food frequency questionnaire and dietary intake. Materials and Methods: The study included 45 healthy subjects (control group) and 44 patients with severe asthma (study group) Demographic characteristics, anthropometric measurements, food frequency questionnaire and food consumption records were collected. Serum TAS and TOS (total oxidant capacity) analysis was performed by enzymatic colorimetric method using blood samples taken from individuals. Diet TAS and questionnaire TAS analyzes were made based on the calculation of the amount of antioxidant in food by means of food consumption records and questionnaire. Results: The mean age of the study and control groups was 50.41±9.53 and 45.98±11.01, respectively.