Müzik streamıng servislerinin türk müzik endüstrisine etkileri
The effects of music streaming services to turkish music industry
  1. Tez No: 603715
  2. Yazar: CAN OZAN ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAHYA BURAK TAMER, DOÇ. DR. MUSTAFA DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ses Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Müzik endüstrisi, ortaya çıktığından beri birçok kez değişime uğramıştır. Telif haklarının yasamasıyla başlayan süreç, kayıt ve yayın teknolojilerinin ortaya çıkmasıyla gelişerek büyümüştür. 21.yüzyılın başlarında ortaya çıkan radyo, plak gibi ürünler müziği kitlesel bir pazara dönüştürmüştür. Kitle iletişim araçlarının gelişimiyle müzik pazarı giderek büyümüş, müzik ürünlerinin formatı teknoloji geliştikçe değişmiş ve 1990'lı yıllarda dijital dünyaya geçişi başlamıştır. Bu dijital devrim beraberinde korsan kullanım için çok uygun bir ortam yaratmıştır. 2000'li yılların başında korsan kullanımının artmasıyla küçülmeye başlayan müzik endüstrisi, geçtiğimiz yıllarda toparlanma belirtileri göstermektedir. Bu tezin amacı, endüstrinin tarihsel gelişimini ve Türk müzik endüstrisinin günümüzdeki işleyişini anlatmak, son yıllarda“streaming”in yaygınlaşması ile yaşanan değişimleri incelemektir. Türk müzik endüstrisinde uzun süredir çalışan farklı ünvanlarda kişiler ile röportajlar yapılmış, konuyla ilgili tezler araştırılmış, meslek birliği ve müzik şirketlerinin raporları ve verileri incelenmiş, dijital platformlardan alınan veriler analiz edilmiştir. Bu tezde ele alınan“streaming”konusu sadece müzik“streaming”üzerine odaklanmaktadır. Youtube ise çoğunluğun müzik keşfettiği ve dinlediği bir platform olduğu için bir istisna olarak incelemeye eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Music industry witnessed multiple changes through history. After the birth of copyright legislations it has grown with the power of recording and broadcasting technologies. Products like radio and vinyl has turned the music industry to a massive consumer market. With development of mass media, music industry flourished, music products changed and set the stage for the dijital age. With the expansion of the internet, this digital revolution has created the perfect plateau for piracy and illegal use. Music industry begin to lose ground economically in the early 2000's because of piracy. However it showed signs of recovery in the recent years. The aim of this thesis is to investigate the effects of streaming in Turkish music industry. Interviews have been conducted with people with different titles who have been working in the music industry for a long time, related thesis have been examined, the reports and data of music related institutes were examined and data from the digital platforms were analyzed. The subject of“streaming”in this thesis focuses solely on“music streaming”. Youtube was added to the review as an exception because it is a platform where the majority discovered and listened to music.