Lise öğrencilerinin drama yöntemine ilişkin görüşleri ve metaforları: 'Cumhuriyet dönemi Türk ressamları örneği'
The opinions of high school students to the method of drama and methaphors: 'The sample of Turkish artist in Republic period'
  1. Tez No: 603774
  2. Yazar: BURCU AKTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Drama Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Drama Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmanın konusunu, lise öğrencilerine Cumhuriyet dönemi Türk ressamlarına ait resimleri drama yöntemi kullanarak tanıtmak ve öğrencilerin uygulama sonrasında hem drama yöntemine hem de Cumhuriyet dönemi Türk ressamlarına ait resimlerin drama yöntemiyle tanıtılmasına ilişkin görüşlerini, ayrıca uygulama sonunda drama yöntemine, drama liderine ve Cumhuriyet dönemi Türk ressamlarına ait resimlerin drama yöntemiyle tanıtılmasına ilişkin ne tür metaforlar geliştirdiklerini tespit etmektir. Bu amaç doğrultusunda Sabahattin Zaim Sosyal Bilimler Lisesi 11. Sınıf öğrencisi 12 öğrenci ile drama çalışmaları yapılmış çalışmalardan sonra öğrencilerin görüşleri ve metaforlar alınmıştır. Bu çalışma sonucunda, yaratıcı dramanın öğrenciler üzerindeki etkisiyle ilgili görüşler alınmış ve yaratıcı dramanın sürece olumlu katkı sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The subject of this research is to introduce the pictures of Turkish Painter of the Republican Period by using Drama Method and after the applications of student both drama method both the pictures that belong to Turkish painters of Republic Period the opinion of introducing pictures by using drama method and in addition to this, it is stated that whatever metaphor developed in the introduction of drama method, lider of drama and Turkish Painters of Republic Period at the end of application. The due to this purpose, it has been studied 12 students on the 11th Grade Student in Sabahattin Zaim Social Sciences High School and after this study it has been taken the students' views and metaphor. At the end of this study, by the effective of creative drama on the students, views has been taken and it has been seen that creative drama support this period positively.