Burgers denkleminin Chebyshev polinomlari ile çözümü
Solution of burgers equation in terms Chebyshev polynomials
- Tez No: 603791
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL DAŞCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma üç ana bölüm şeklinde düzenlenmiştir. Birinci bölümde Burgers denklemi, denklemin analitik ve sayısal çözümleri üzerine literatür bilgileri verilmiştir. ikinci bölümde denklemin analitik çözümleri sunulmuş, son bölümde ise Burgers denklemi için Chebyshev polinomlarına dayalı bir sıralama yöntemi sunulmuş ve bu yöntemin uygulanabilirliğini ve verimliliğini göstermek için çeşitli örnekler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is organized as three main chapters. In the first chapter, literatures on the Burgers equation and their analytical and numerical solutions are given. In the second chapter, the analytical solutions of the Burgers equation are given and in the last chapter, a collocation method based on the Chebyshev polynomials is presented for the Burgers equations and some examples are discussed to demonstrate the accuracy, applicability and the efficiency of this method.