Yaban keçisi (Capra aegagrus Erxleben, 1777)'nin genetik varyasyonu; Göller yöresi örneği
Genetic variation of wild goat (Capra aegagrus Erxleben, 1777); Example of lakes region
  1. Tez No: 603792
  2. Yazar: HARUN EKİNCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL SÜEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez çalışmasında göller yöresinde yaban keçisi (Capra aegagrus Erxleben, 1777)' in moleküler filogenisi ve filocoğrafyası ile çevresel değişkenler arasındaki ilişkileri araştırılmıştır. Yaban keçisi' nin 2017 yılında Burdur, Isparta ve Antalya illerinde, 2018 yılında Antalya ilinde“Noktada Sayım Yöntemi”metoduyla, filocoğrafyası araştırılmıştır. Çalışma alanında sayım esnasında yöre halkıyla görüşülmüş ve yaban keçilerinin durumu değerlendirilmiştir. Filogenetik açıdan değerlendirebilmek için de av turizmiyle vurulan, yaban keçilerinden kan örnekleri alınarak DNA yapısına bakılmıştır. Alınan kan örnekleri ile yaban keçileri arasında soyların aynı veya farklı olması durumuna, çevresel açıdan nasıl bir ilişki içinde olduğu araştırılmıştır. Çalışma esnasında arazide yaban keçilerinin birbirleri arasındaki ilişkiye, yoğun olarak kullandığı yerlere ve görünme sıklığı değerlendirilmiştir. Laboratuvarda yapılan çalışma ile haplotip benzerlik ve farklılıkların nedenleri araştırılmıştır. Laboratuvarda kan örnekleri ile yaptığımız çalışma filogenetik açıdan çalışmamıza şekil vermiştir. Bu tezde yaban keçisinin filogenisi ve filocoğrafyası ile çevresel değişkenlerin yanısıra ekonomik öneminede değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, molecular phylogeny and phylography of wild goat (Capra aegagrus Erxleben, 1777) in the region of lakes were investigated. Wild goat was investigated in 2017 in Burdur, Isparta and Antalya and in 2018 in Antalya with the“Point Count Method”method. During the counting, local people were interviewed in the study area and the status of wild goats was evaluated. In order to evaluate phylogenetically, blood samples were taken from wild goats who were shot with hunting tourism and DNA structure was examined. The relationship between blood samples and wild goats, whether the lineage was the same or different, was investigated. During the study, the relationship between wild goats in the field, the places they use extensively and the frequency of appearances were evaluated. The causes of haplotype similarities and differences were investigated in the laboratory. Our study with blood samples in the laboratory has shaped our study in terms of phylogenetics. In this thesis, phylogeny and phylography of wild goats, environmental variables as well as economic importance are discussed.