The interplay between brand names and sound symbolism and its influence on the perception of consumers
Marka isimleri ve ses simgeciliği arasındaki etkileşim ve bu etkileşimin tüketicilerin algısı üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 603851
  2. Yazar: İLKİN YARAN ÖGEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜL BAYRAKTAROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 366
Özet
Her yıl piyasaya sürülen yeni markalar karşısında ürün belirsizliğini azaltmak için tüketiciler ürünler hakkında bilgi veren marka isimlerini tercih etmektedir. Böyle durumlarda, isimlerinin içindeki sesler aracılığı ile ürünler hakkında bilgi veren ses simgesel marka isimleri tüketiciler tarafından tercih sebebi olabilmektedir. Bu gerçekten hareketle, bu çalışma ses simgeciliğinin Türkçe'de ürün hakkında anlam ifade eden marka isimleri yaratmak için alternatif bir yöntem olup olmayacağını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda, çalışmada ilk olarak marka isimlerinde yer alan sesler ve tüketicilerin temel görsel ürün özelliklerinden ikisi sayılan küçüklük ve incelik boyutlarına ilişkin algıları arasındaki etkileşim incelemiştir. Daha sonra, küçüklük, büyüklük, incelik ve kalınlık özelliği vurgulanan ürünlere yönelik tüketicilerin marka ismi tercihlerinde marka ismini oluşturan seslerin etkisi incelenmiştir. Bunun için iki çalışma yapılmış ve toplamda 1085 kişiye ulaşılmıştır. Çalışmanın verileri eşleştirilmiş örneklem t-testi, çapraz tablo, ve Pearson ki-kare testi ile analiz edilmiştir. Çalışmada elde edilen bulgular, içinde ön dil ünlüleri (/i/, /e/) ve sürtünmeli ünsüzler (/f/, /v/) bulunan marka isimlerinin içinde arka dil ünlüleri (/o/, /u/) ve patlamalı ünsüzler (/g/, /k/) bulunan marka isimlerine göre daha küçük ve ince algılandığını göstermiştir. Ayrıca, içinde ön dil ünlüleri ve sürtünmeli ünsüzler bulunan marka isimlerinin küçük ve ince bir ürün için daha çok tercih edilirken, içinde arka dil ünlüsü ve patlamalı ünsüz bulunan marka isimlerinin büyük ve kalın bir ürün için daha çok tercih edildiği sonucuna ulaşılmıştır. Böylece, bu çalışma evrensel ses simgeciliği etkisini doğrulayarak ses simgeciliği literatürüne katkı sağlamıştır. Ayrıca, ses simgeciliğinin, ürün hakkında anlam taşıyan marka isimleri yaratma konusunda Türkçe için de alternatif bir yöntem olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
To reduce product uncertainty against increasing number of new brands launched into the market each year, customers would prefer brand names which convey meaning about the products. In such cases, they might also prefer sound symbolic brand names, which convey meaning about the products through sounds in their names. Initiated from this fact, this study attempts to examine whether sound symbolism is an alternative method for creating brand names conveying meaning about products in Turkish. In this context, this study initially analyzes the interplay between sounds of brand names and consumers' perceptions regarding smallness and thinness dimensions which are regarded as two of the main visual product attributes. Then, it analyzes the effects of sounds on brand name preferences for a small, large, thin and thick product. Two studies were conducted and total of 1085 responses were collected. These responses were analyzed with paired samples t-tests, cross tabulation and Pearson chi square tests. Results revelaed that consumers perceive brand names including front vowels (/i/, /e/) and fricatives (/f/, /v/) smaller and thinner than brand names including back vowels (/o/, /u/) and stops (/g/, /k/). Moreover, they would prefer brand names including front vowels and fricatives for smaller and thinner products; and brand names including back vowels and stops for larger and thicker products. In this way, the study contributes to prevailing sound symbolism literature by corroborating the universal sound symbolism effects. Additionally, it contributes to marketing practice by showing that use of sound symbolism could be a way to create brand names conveying inherent meaning about products in Turkish, as well.