1995 yılından itibaren ortaokul müzik ders kitaplarında geleneksel Türk müzik türlerinin yer alma durumunun araştırılması
A study on investigating participation of traditional Turkish music types among secondary school music course books starting from 1995
- Tez No: 603860
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AKKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmanın en temel amacı, 1995 yılından itibaren Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu tarafından okutulmasına izin verilmiş, ulaşılabilen ortaokul (5, 6, 7 ve 8. sınıf) müzik ders kitaplarında, geleneksel Türk müzik türlerinin yer alma durumunun araştırılması ve ulaşılan sonuçların gelecek yıllarda yazılacak olan müzik ders kitaplarında, ne oranda geleneksel müzik türlerimize yer verilmesi gerektiğine yönelik yol gösterici bir kaynak olmasıdır. Bu amaç doğrultusunda, araştırmanın evrenini oluşturan 1995-2018 yılları arası Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu (TTK) tarafından ortaokullarda okutulmasına izin verilmiş (5, 6, 7 ve 8. sınıf) müzik ders kitaplarına ulaşılmıştır. Bu yıllar arasında ulaşılabilen toplam 50 adet ortaokul müzik ders kitabı araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Bu araştırmada genel olarak mevcut durumun tanımlanmasına yönelik betimsel tarama yöntemi, ortaokullarda okutulmasına izin verilmiş ulaşılabilen (5, 6, 7 ve 8. sınıf) müzik ders kitaplarının analizinde ise nitel veri toplama yöntemlerinden doküman incelemesi yöntemi kullanılmıştır. Analiz sonucunda, ortaokullarda okutulmasına izin verilmiş ulaşılabilen (5, 6, 7 ve 8. sınıf) müzik ders kitaplarında toplam 2003 adet sözlü müzik türünün yer aldığı, bunlardan 473 tanesinin geleneksel Türk halk müziği, 132 tanesinin ise geleneksel Türk sanat müziği olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen sayısal verilerin çözümünde frekans (f) ve yüzde (p) hesaplama gibi istatiksel hesaplamalardan; bu hesaplamalarda ise Microsoft Office Excel programından yararlanılmıştır. İstatiksel çözümlemeler neticesinde elde edilen bulgu ve oranlar, önce öğretim programı değişikliğinin yapıldığı yıllar arasına göre belirlenmiş olan üç başlık altında her sınıf için ayrı ayrı oluşturulan tablolarda sunulmuştur. Sonrasında ise 1995-2018 yılları arasında elde edilen tüm bulgu ve oranlar, her sınıf için ayrı ayrı tablolarda sunulmuştur. Elde edilen bulgulara göre, 1995-2018 yılları arası ulaşılabilen ortaokul müzik ders kitaplarında geleneksel Türk halk müziği eserlerinin yer alma oranının % 23,61 ve geleneksel Türk sanat müziği eserlerinin yer alma oranının ise % 6,59 olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is searching partaking of traditional Turkish music types that have took place 5th, 6th, 7th and 8th grade music course books (that are accessable) among secondary schools with the educational permit of The Ministry of National Education: Board of Education and Discipline since 1995. Nevertheless; this study is aiming to be an indicative source for identifying the necessary ratio of traditional Turkish music types to take part in music course books be written in the forthcoming years. In accordance with this main objective; music course books that have official permit of The Ministry of National Education: Board of Education and Discipline for 5th, 6th, 7th, and 8th grades within secondary schools (whereas these books are forming the universe of investigation from year 1995 till 2018) have been accessed. 50 books that has been accessed during this investigation is also presenting the sample of this study. In this study; descriptive survey model has been used during identifying general current situation, and qualitative research (document review) method has been used during analysis of accessible books. As a result of this analysis; it has found out that 473 traditional Turkish folk vocal music type and 132 traditional Turkish vocal classical music type took place out of totally 2003 types in permitted secondary school music course books. During analysis of acquired numerical data, some statistical calculations such as frequency (f) and percentage (p) have been used with the help of Microsoft Excel software. Facts and ratios resulted after statistical analysis have been grouped under 3 main titles which have mainly classified according to the curriculum revision dates and showed in separate tables per each grade. Afterwards, any acquired fact and ratio between 1995 – 2018 have been presented in separate table for each grade. According to the facts acquired in this study; the ratio of traditional Turkish folk music pieces' ratio is % 23,61 and traditional Turkish classical music pieces' ratio is % 6,59 among music course books which could be accessed between the years 1995 and 2018.