The post-Soviet regional integration process
Sovyet sonrası bölgesel entegrasyon süreci
  1. Tez No: 603873
  2. Yazar: MUHSİN ERTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK KUŞÇU BONNENFANT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez, SSCB'nin dağılması sonrası Rusya öncülüğünde ortaya çıkan bölgesel entegrasyon süreçlerini incelemektedir. Sovyetler Birliği'nin dağılması, üye devletler arasındaki ekonomik, sosyal ve teknolojik bağların kopmasına neden olması nedeniyle bölgede yer alan ülkelerin derin ekonomik ve sosyal krizlerle karşı karşıya kalması sonucunu doğurmuştur. Bu sorunları gidermek ve dağılmadan sonra ortaya çıkan yeni bağımsız ülkeler arasında yeni bağlar kurmak için birçok farklı entegrasyon çabası yürütülmüştür. Bu entegrasyon süreçleri, Yeni Fonksiyonelcilik, Liberal Hükümetlerarasıcılık ve Yeni Bölgesellik Yaklaşımı gibi bölgesel bütünleşme üzerine öne çıkan teoriler ışığında incelenmektedir. Bu nedenle, bu tez, bölgesel entegrasyon süreçlerini bahse konu teorilerin önerileriyle inceleyerek, Avrasya bölgesinde Rusya öncülüğünde ortaya çıkan bölgesel entegrasyon süreçlerini kolaylaştıran veya zorlaştıran faktörleri incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the Russian-led regional integration processes that emerged after the dissolution of the USSR. The disintegration of the Soviet Union resulted in the break up of economic, social and technological ties between the member states. This situation led the countries in the post-Soviet area to face deep economic and social crises. Many different integration efforts have been carried out in order to eliminate these problems and to establish new ties between the newly independent countries that emerged following the disintegration. These integration processes are examined in light of the prominent theories on regionalism, such as Neofunctionalism, Liberal Intergovernmentalism and New Regionalism Approach. Therefore, examining the regional integration processes, this thesis aims to examine the factors that facilitate and complicate the Russian-led post-Soviet regional integration process.