Ortaokul öğrencilerinin ebeveyn bağlanma stilleri ile sosyal kaygı düzeylerinin incelenmesi
The analysis of the relationship between parental attachment styles and social anxiety levels in.
  1. Tez No: 603874
  2. Yazar: CANSU YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DİLEK ÖĞRETİR ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul öğrencilerinin ebeveyn bağlanma stilleri ile sosyal kaygı düzeylerini incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu, uygun örnekleme yöntemi ile seçilen Afyon ili Dinar, Emirdağ ve Sandıklı ilçelerinde 2016-2017 eğitim öğretim yılında 6. 7. ve 8. Sınıfa devam eden 388 ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak“Erken Ergenlerde Bağlanma Ölçeği”,“Ergenler İçin Sosyal Kaygı Ölçeği”(ESKÖ) ile araştırmaya katılan öğrencilerin çeşitli sosyo-demografik özelliklerini saptamak amacıyla kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Araştırmada toplanan veriler SPSS programında Kolmogorov Smirnov testi, Spearman Brown testi, Mann Whitney U-Testi ve Kruskal Wallis H Testi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, kaçınan bağlanma sitillerinin yaşa göre istatistiksel olarak anlamlı biçimde farklılaştığı saptanmıştır. 12 yaşında olan öğrencilerin kaçınan bağlanma stili puanları 13 yaşında olan öğrencilerden daha yüksektir. Öğrencilerin yaşlarına göre sosyal kaygı puanları anlamlı bir şekilde farklılaştığı görüşmüştür. Öğrencilerin cinsiyete göre ebeveyn bağlanma stilleri arasında anlamlı bir farklılık bulunamazken; cinsiyete göre öğrencilerin sosyal kaygı düzeyleri incelendiğinde kızların yeni durumlarda sosyal kaçınma ve huzursuzluk duyma puanları erkeklerden daha yüksek bulunmuştur. Öğrencilerin algılanan sosyoekonomik durumlarına göre ebeveyn bağlanma stilleri puanları ve sosyal kaygı düzeyleri arasında anlamlı bir farklılaşma yoktur. Öğrencilerin doğuş sırasına göre ebeveyn bağlanma puanlarının güvenli bağlanma alt boyutunda anlamlı bir şekilde farklılaştığı bulunurken; öğrencilerin doğuş sırasına göre sosyal kaygı düzeyleri arasında anlamlı bir farklılaşma bulunamamıştır. Öğrencilerin arkadaş ilişkilerinden memnun olma düzeyleri ile ebeveyn bağlanma stilleri ve sosyal kaygı düzeyleri arasında anlamlı bir farklılaşma görülmüştür. Öğrencilerin ebeveyn bağlanma stilleri ile sosyal kaygı düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Öğrencilerin sosyal kaygı düzeyi arttıkça ebeveyn bağlanma stilleri puanının da arttığı saptanmıştır. Araştırma sonunda, ebeveyn bağlanma stilleri ve sosyal kaygı kapsamında diğer çalışma ve uygulamalara yol göstermeye yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine parental attachment styles and social anxiety levels of middle school students. The study group for this research which was selected by convenience sampling method consists of 388 middle school students attending the 6th, 7th and 8th grades in Dinar, Emirdağ and Sandıklı counties of the city Afyon in the school year of 2016-2017. While“Attachment Scale in Early Adolescents”and“Social Anxiety Scale for Adolescents”(SASA) were administered as the data collection tools for the research, personal information forms were applied to detect the various socio-demographic features of the students participating in the research. The data collected throughout the study were analyzed via the Kolmogorov-Smirnov test, the Spearman-Brown prediction formula, the U Test of Mann Whitney, and the H Test of Kruskal Wallis in the SPSS program. As a result of the research, the findings show that avoidant attachment styles vary by age significantly. Avoidant attachment scores of the 12 years old students come higher than the 13 years old students'. Social anxiety scores seem to demonstrate a significant difference in terms of ages of students. While students' parental attachment styles do not reveal a significant distinction between them in terms of gender; when students' social anxiety levels were analyzed by gender, social avoidance and feeling uneasiness scores of female students in new situations are found to be higher than male students'. The study revealed no significant difference between students' parental attachment styles scores and social anxiety levels with regard to their perceived socio-economic statuses. Regarding students' birth orders, whereas parental attachment scores differentiate significantly in secure attachment sub-dimension; no significant difference is found between social anxiety levels of students. The study shows a meaningful differentiation between students' satisfaction levels with their friendships and their parental attachment styles as well as social anxiety levels. A significant relation is found between parental attachment styles of students and their social anxiety levels. It is determined that the more students' social anxiety levels increase, the higher their scores of parental attachment styles rise. At the end of the research, some suggestions are offered intended to lead other studies and applications within the scope of parental attachment styles and social anxiety.