Kenya'da ortaöğretim düzeyinde coğrafya eğitimi
Geography education in Kenya secondary school
- Tez No: 603985
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilgiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Kenya'nın 8-4-4'lük eğitim sistemi içerisinde coğrafya eğitimi, ortaokullarda verilen derslerden biridir. 18. yüzyılda, coğrafya bir disiplin olarak tanınmaya başlandı ve ilk kez üniversite düzeyinde sonrasında da temel eğitimde öğretildi. Sosyal bilimlerin dallarından biri olan coğrafya, dünyadaki yaşamımız hakkında pek çok konuyu kapsamaktadır. Bu araştırmanın amacı Kenya'nın lise düzeyindeki okullarında verilen coğrafya eğitimini, incelemektir. Çalışmada betimsel araştırma tasarımı ve doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışmada, Kenya'da öğretilen coğrafya dersi, beşeri coğrafya ve fiziki coğrafya olmak üzere iki ana başlık altında ele alınmıştır. Ayrıca çalışmada, coğrafyanın ekstra dalları olan bölgesel coğrafya, haritacılık ve entegre coğrafya gibi konular da gösterilmiştir. Öğretim yılı sona ermesine rağmen öğetim materyallerinin az olması,bazı kodların yetişmemiş olması, kitaptaki bilgiler ile sınavın uyuşmamasına neden olmaktadir. Kitaplar, konunun çok zor olduğu algısı dolayısıyla sadece birkaç öğrenci tarafından seçilmektedir. Arazi çalışması için maddi yetersizliklerin olması, ulusal sınavlardaki düşük performans ve coğrafyaya bir ders olarak yeterli zaman ayırılmaması öğretmenlerin, ortaöğretim okullarında coğrafya müfredatının uygulanması konusunda karşılaştığı en büyük zorlukların arasında görülmektedir. Bu çalışma, coğrafya konusunun öğrencilerin yaşamlarındaki ve kariyerlerindeki önemi konusunda yeterince bilgilendirilmelerini önermektedir. Çünkü ders seçimi, bir öğrencinin kariyer yolunun başlangıcına işaret etmektedir. Sayfa adedi:
Özet (Çeviri)
İn the 8-4-4 Kenyan education system, geography is one of the subjects offered in Secondary Schools in Kenya. In the 18th century, geography began to achieve recognition as a discipline and was taught for the first time at the university level and eventually basic education. Geography, one of the branches of Social Sciences encompasses a lot of topics in our life on earth. The objective of this research was to examine Geography Education in Kenyan Secondary School. The study adopted a descriptive research design, document analysis method. The study found that geography topics taught in Kenya are divided into two main branches: human geography and physical geography. The study also indicated that there are additional branches in geography such as regional geography, cartography, and integrated geography. It was concluded that the major challenges facing teachers in the implementation of Geography curriculum in secondary schools included: incomplete syllabus coverage, inadequacy of teaching and learning resources, disconnect between how marking is done in KCSE and what is covered in class and in-text the books, perception that the subject is too hard thus only a few students choose it, inadequate funds for fieldwork, poor performance in National examinations and inadequate time allocation for vii Geography as a subject. The study recommends that learners should be advised adequately on the importance of geography subject in their lives and careers, since subject choice marks the beginning of a learner's career path. This can be done by inviting professionals from geography-related careers such as surveyors to offer mentorship talks to the learners.