Robust optimizasyon yöntemi kullanılarak güneş enerji santrali kuruluş yeri seçimi
Selection of solar power plant location using robust optimization method
- Tez No: 604020
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN YAVUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, İşletme, Energy, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Enerji, dünyada ihtiyaç duyulan en önemli kaynaklardan biridir. Enerjiye duyulan bu ihtiyaç gittikçe artmaktadır. Farklı enerji kaynakları bulunmaktadır. Bu enerji kaynaklarından biri olan yenilenebilir enerjinin hem temiz hem de sürdürülebilir olması, dünyamız için oldukça önemlidir. Dünyada orta kuşak ülkelerden biri olan Türkiye, yenilenebilir enerji kaynakları potansiyelinin zengin olması açısından şanslı bir ülke olduğu düşünülebilir. Bu çalışmada, il bazında güneş enerji santrali kuruluş yeri seçimi ve enerji verimliliği için model önerilmiştir. Önerilen bu model (orijinal) ve robust eş değer model optimize edilerek alternatifler arasından en uygun il belirlenmeye çalışılmıştır. Oluşturulan modele göre robust optimizasyon yöntemi kullanılarak en kötü şartlar altında en uygun il belirlenmeye çalışılmıştır. Adana, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Erzincan, Erzurum, Hakkâri, Karaman, Kilis, Malatya, Muğla, Sivas ve Van il merkezlerine ait Meteoroloji Genel Müdürlüğünden (MGM) alınabilen verilere göre çözümler elde edilmeye çalışılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, Güneş enerji santrali kuruluş yeri seçimi için Türkiye'deki en uygun ilin orijinal model çözümüne göre Erzurum, robust eşdeğer model çözümüne göre ise Ağrı olduğu görülmüştür. Ayrıca, model kararlılığını ortaya koymak için yapılan duyarlılık analizine göre modelin kararlı bir yapıda olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Energy is one of the most important resources needed in the world and this need for the energy is increasing day by day. There are different kinds of resources of energy. It is very important for our world that renewable energy, which is one of these energy resources, is both clean and sustainable. Turkey as one of the temperate zone countries in the world can be deemed as a fortunate country in terms of having a rich potential of renewable energy resources. In this study, a model for the location selection of solar energy power plant and energy efficiency was proposed. The proposed (original) model and robust counterpart model were optimized to determine the most suitable province among the alternatives. According to the aforementioned proposed model, the most suitable province was aimed to be determined with robust optimization under the worst conditions. The analysis of this study was made pursuant to the data belonging to Adana, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Erzincan, Erzurum, Hakkâri, Karaman, Kilis, Malatya, Muğla, Sivas and Van provincial centers and obtained from the General Directorate of Meteorology. As a consequence of the analysis of the study, it was observed that whereas the most appropriate province in Turkey for solar power plant facility location was Erzurum according to the original model, it was Ağrı according to the robust counterpart model. In addition, it was found out that the model had a stable structure with respect to the sensitivity analysis carried out to demonstrate the stability of the model.