Hadislerde insanın değeri
Value of man in hadith
- Tez No: 604056
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
İslam kaynaklarında Kur'an-ı Kerim'den sonra en sahih kaynak kabul edilen Kütüb-i Sitte, kendisinden sonra gelen, Müslümanlara dini literatür adına temel kaynak olmuştur. Kütüb-i Sitte'nin temel kaynak oluşu Buharî başta olmak üzere, Müslim ve diğer muhaddislerin, hadisleri alırken gösterdiği titizlikten kaynaklanır. Kur'an Kerim ve hadisi şerifler, insanın saygın bir varlık olduğunu ve değerini korumak için yaşamı boyunca mücadele etmesini istemektedir. İnsanın saygın ve onurlu bir varlık olduğu hususunda çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Ancak tespit edebildiğimiz kadarıyla sadece Kütüb-i Sitte'deki hadislerin değerlendirildiği bir çalışma bulunmamaktadır. Bu tezi hazırlamamızın sebebi günümüzde insanın değeri ve saygınlığı maalesef savaşlar, terör, şiddet, ırkçılık, vb. nedenlerden dolayı hak ettiği değeri görmemesi ve Kütüb-i Sitte'de insanın değeri ile ilgili birçok rivayetin bulunmasıdır. Bu çalışma giriş, onu takip eden üç bölümden ve sonuç bölümünden oluşmaktadır, Giriş bölümünde araştırmanın amacı, konusu ve önemi üzerinde durulduktan sonra değerli/onurlu/saygın kelimesiyle aynı anlamlarda kullanılan gelen kelimelerin tahlili yapılmış ve insanın değeri ile ilgili kutsal metinlerdeki pasajlar taranmıştır. İkinci bölümde zaruriyyet-i diniyye ve insanların yaşlarına ve durumlarına göre rivayetler tespit edilmiştir. Üçüncü bölümde ise insanın değeri ile ilgili Kütüb-i Sitte'deki bölüm/kitap, bab başlıkları ve ikinci bölümde yer verilen rivayetlerin genel bir değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Kütüb-i Sitte which is accepted as the most valid source, after Koran'in Islam resources, has been basic resource to the Muslims on the be half being a religious literatüre. The reason why Kütüb-i Sitte as a basic resource is based on the fussiness while taking hadiths by Muslim and other muhaddiths, notably Buhari. Koran and hadits says that human is a reputable creature and wonts that to struggle as long as his life to protect his valve. Various studies have been done on human is a reputable and honorable creature. But as long as we can make firm there is not a study that commentates the hadiths on'y in Kütüb-i Sitte. The reason why we write this thesis is nowasays, human can't see the dignity and repectability thot he deserved unfortunotely because of the various reasons ouch as wars, terror, violance, racism etc. and there are a lot of rumors in Kütüb-i Sitte about dignity ot human. This study consist theree chapters: introductory chapter, 3 chapters thot is following the this and finally conclusion chapter, ın introductory chapter after dwelled on the aim, topic and importance of this study, it has been done to analysis of the words that have same meaning with the words ot dignified/honorable/reputable and excerpts about the dignity of human on the holy writings has been sconned. In the second chapter it has been mode firm imperatives of religon and rumors according to humans age and situotions. And the third chapter there are chapter/bab titles about humans dignity in Kütüb-i Sitte and also there is a general evaluation of rumors included in the second chapter.