Televizyon reklamlarında kil animasyon kullanımı: İnterrail örneği
The use of clay animation in television advertisements: Example of interrail
- Tez No: 604057
- Danışmanlar: DOÇ. ARMAĞAN GÖKÇEARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Radyo-Televizyon, Reklamcılık, Fine Arts, Radio and Television, Advertising
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 304
Özet
Animasyon, teknolojinin gelişimine paralel olarak, günümüzde pek çok alanda kullanılmaktadır. Animasyonun sıklıkla kullanıldığı alanlardan biri de, televizyon reklamlarıdır. Hayal gücünün sınırlarını zorlayarak farklı bir imgelem dünyası oluşturan animasyon, herhangi bir ürünün reklam ve tanıtımı ya da hedef kitleye iletilmek istenen bir mesajın aktarılmasında önemli bir araç konumuna gelmiştir. Bu sebeple reklamcılar ve yapımcılar reklam, pazarlama, ikna, tutum değiştirme gibi amaçlarla animasyonu televizyon reklamlarında kullanmaktadır. Animasyonun farklı türleri bulunmakla birlikte, bu çalışma kapsamında stop motion animasyon türünün kil animasyon tekniği ele alınmıştır. Bu bağlamda, tekniği belirleyen kil materyalinin özellikleri, kil animasyonun diğer animasyon tekniklerinden farklı ve üstün yönleri, kullanım avantajları ve alanları, reklamcılıkta kullanımı, üç boyutlu doğası ile metamorfoza izin veren yapısı ortaya konmuştur. Kil animasyon tarihi incelendiğinde; kil animasyonun reklam ve sinema alanında etkili bir teknik olduğu görülmektedir. Ancak, yapım aşamasındaki teknik zorlukları nedeni ile yaygın bir şekilde kullanılamamaktadır. Günümüz bilgisayar teknolojisi ve yazılımlar kil animasyonun yapım sürecine birçok kolaylık sağlamış; bu sayede kil animasyon görünür hale gelerek daha yaygın bir biçimde pek çok alanda kullanılmaya başlamıştır. Buna rağmen, ülkemizde kil animasyon tekniği kullanılarak yapılan çalışmalar yaygın değildir. Ayrıca ülkemizde turizm amacıyla çekilen bir kil animasyon içerikli reklam filmi de bulunmamaktadır. Bu sebeple, bu çalışma Interrail uygulamasını tanıtma amacıyla çekilen ilk animasyon içerikli reklam filmidir. Bu kapsamda, ülkemizde yaygın olarak kullanılmayan ancak Avrupa'ya demir yolu ulaşımı ile seyahati kolaylaştırmayı amaçlayan Interrail uygulamasının reklam ve tanıtım filmi kil animasyon tekniği kullanılarak yapılmıştır. Bu reklam filmi ile, çalışmanın hedef kitlesini oluşturan gençlerin Interrail kullanımını teşvik ederek, uygulamanın tanınırlığının artırılması ve böylece gençlik turizminin de geliştirilmesi hedeflenmektedir. Ayrıca, diğer ulaşım biçimlerine göre avantajları bulunan demiryolu ulaşımının ülkemizde daha sık kullanılan bir ulaşım tercihi haline gelmesi ve bu sayede ulaşım turizminin de canlandırılması amaçlanmaktadır.“Televizyon Reklamlarında Kil Animasyon Kullanımı: Interrail Örneği”başlıklı tez çalışmasında; kil animasyon tekniğinin televizyon reklamlarında etkili bir araç olduğu düşüncesiyle konu ele alınmış, kil animasyon tekniğinin olumlu ve olumsuz yönleri irdelenmiş, yapım sürecinde karşılaşılan zorluklara değinilmiş ve çözüm önerilerinde bulunulmuştur. Bu tez çalışmasının, reklam ve sinema sektöründe kil animasyon kullanımını yaygınlaştıracağı, ileride yapılacak diğer araştırmalara ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Parallel to the development of technology, animation is used in many areas nowadays. One of the areas where animation is frequently used is television commercials. Animation creating a different world of phantasy by pushing the limits of imagination, has become an important tool in advertising and promotion of any product or conveying a message that is intended to be transmitted to the target audience. For this reason, advertisers and producers use animation in television commercials for purposes such as advertising, marketing, persuasion and attitude change. Although there are different types of animation, in this study, clay animation technique of stop motion animation genre is discussed. In this context, the properties of the clay material determining the technique, different and superior aspects of clay animation than other animation techniques, its advantages and areas of use, its use in advertising, its three-dimensional nature and its structure allowing metamorphosis have been revealed. When the history of clay animation is examined, it is observed that clay animation is an effective technique in advertising and cinema. However, it is not widely available due to technical difficulties during the production process. Today's computer technology and software have provided many conveniences to the process of making clay animation; thanks to these, clay animations became more widely used in many areas. However, studies using clay animation technique are not widespread in our country. In addition, there is no clay animation advertising film shot for tourism purposes in our country. For this reason, this is the first animated film produced to introduce Interrail application. In this context, clay animation technique that isn't widely used in our country; on the other hand, the advertisement and promotional film of the Interrail application, which aims to facilitate travel by rail transportation to Europe was produced using this technique. With this commercial film, it is aimed to increase the recognition of the application and thus to develop youth tourism by encouraging the use of Interrail of the young people who constitute the target audience of the study. In addition, it is aimed that railway transportation which has advantages over other means of transportation, will become a more preferred transportation choice in our country and thus revitalize transportation tourism. In the thesis study with the title“The Use of Clay Animation in Television Advertisements: Example of Interrail”; The subject was discussed with the idea that clay animation technique was an effective tool in television commercials, the positive and negative aspects of clay animation technique were discussed, the difficulties encountered in the production process were discussed and solutions were proposed. It is thought that this thesis will spread the use of clay animation in advertising and cinema sector and will shed light on other researches in the future