Farelerde β-adrenerjik stimülasyon ile oluşturulan miyokardial hasarın elektrokardiyografik ve inflamatuar parametreler ile değerlendirilmesi
Evaluation by electrocardiographic and inflammatory parameters of β-adrenergic stimulation-induced myocardial damage in mice
  1. Tez No: 604063
  2. Yazar: HASAN FEHMİ ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZBEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Çalışma şu sorularla ilgilidir: Bir β-adrenerjik uyaran olan“isoproterenol”fare miyokardında enflamatuar/iskemik histopatolojik değişimler oluştururken elektrokardiyografik değişimler de oluşturacak mıdır? Ayrıca, Isoproterenol ile oluşturulmuş miyokart iskemisi H3 reseptör agonisti“Imetit”ile önlenebilir mi? Gereç ve Yöntem: Balb-c fareleri ile dört grup oluşturulmuştur: Saline (SF), Isoproterenol (ISO), Imetit (IMT) ve IMT+ISO kombinasyonu. Ön-koşullanma 7 gün sürmüştür, IMT ve IMT+ISO gruplarında her gün oral 10 mg/kg Imetit ile ön tedavi uygulanmıştır. İskemi oluşturmak için ISO ve IMT+ISO gruplarında son iki gün deri altına 85 mg/kg ISO enjeksiyonu yapılmıştır. Ön-koşullanma sonunda anestezi altında iki kanallı EKG (DI ve“Z”) kaydı yapılmıştır. Histolojik değerlendirme için kalpler çıkarılmıştır: Kesitler Hematoxylen-Eosin (H&E) ile boyanmıştır ve enflamasyon parametreleri IL-1β, TNF-α ve MCP-1 seviyelerini değerlendirmek için ilgili immunohistokimyasal antikorlar kullanılmıştır. Bulgular: Z derivasyonunda, J dalgası alanının ISO ile oluşturulan miyokart iskemisi için yeni bir EKG belirteci olduğunu bulduk. İskemiye bağlı hem QJ intervali hem de QRS süresi arttı. H&E değerlendirmesi EKG bulgularını destekledi, IL-1β ve TNF-α sitokinleri iskemik miyokartta değişmezken, MCP-1 arttı. Bu değişimler, imetit ile ön tedavi uygulanmış hayvanlarda görülmedi, MCP-1 hariç. Imetit tek başına (IMT) hem PQ intervali hem de QRS süresini arttırdı. Sonuçlar: Z derivasyonundaki J-dalgası alanı farelerde ISO ile oluşturulan miyokart iskemisindeki histolojik bulgular ile hassas bir şekilde ilişkili görülmektedir. H3 reseptör agonisti Imetit'in neden olduğu PQ intervali ve QRS süresindeki artışlara dayanarak, H3 reseptörlerinin miyokart hücre membranlarında bulunabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The study deals with following questions: May the β-adrenergic stimulant“isoproterenol”leading to inflammatory/ischemic histopathologic changes in mice myocardium cause electrocardiographic alternations, as well? Additionally, may“isoproterenol”induced myocardial ischemia be prevented by H3 receptor agonist“Imetit”? Methods: Four groups were constructed with balb-c mice: Saline (SF), isoproterenol (ISO), Imetit (IMT), and a combination of IMT+ISO. Pre-condition lasted 7 days, for each days IMT and ISO+IMT groups were pretreated with oral 10 mg/kg Imetit. In both groups of ISO and ISO+IMT, 85 mg/kg isoproterenol was injected subcutaneously on the last two days to induce ischemia. At the end of pre-condition, two ECG leads are obtained (lead-I and“Z”) under anesthesia. Hearts were removed for histological evaluation: sections were stained with Hematoxylin-Eosin (H&E), and tissue level of inflammatory parameters IL-1β, TNF-alpha, MCP-1 were evaluated with indirect-immunoperoxidase staining. Results: We found the J-wave area in lead-Z being a new ECG marker for ISO-induced myocardial ischemia. Both QJ interval and QRS duration increased due to ischemia. H&E examination supported ECG findings, MCP-1 increased in ischemic myocardium whereas IL-1β and TNF-α cytokines were unchanged. These alterations were not seen in pretreated animals with Imetit, except MCP-1. Imetit alone increased both PQ interval and QRS duration. Conclusion: The J-wave area in lead-Z seems to be sensitively correlated to the histological finding of ISO-induced myocardial ischemia in mice. We considered that H3 receptor might present on myocardial cells membrane, basing on increased PQ interval and increased QRS duration due to H3R agonist Imetit.