Mide ve kolon malignitesi hastalarında insülin direnci ve metabolik sendrom sıklığının araştırılması
Investigation of prevalence of insulin resistance and metabolic syndrome in patients with gastric and colon carcinoma
- Tez No: 604153
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLMİ ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışmada mide ve kolon malignite hastalarında insülin direnci ve metabolik sendrom (MetS) sıklığının araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya histopatolojik olarak yeni tanı konulan 29 mide kanserli, 29 kolorektal kanserli hasta ve 31 sağlıklı birey dahil edildi. Hastalar ve sağlıklı kontrol grubu MetS açısından IDF (Uluslararası Diyabet Cemiyeti) tanı kriterlerine göre değerlendirildi. İnsulin direnci HOMA-IR (Homeostasis Model Assesment- Insulin Resistance) kullanılarak hesaplandı. Kanser tanısı alan bireylerin batın tomografi sonuçları karaciğer metastazı durumuna göre kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen tüm hastaların 27'sinde (%30'unda) metabolik sendrom (MetS) mevcuttu. Mide kanseri grubunda %31, kolon kanseri grubunda %63,1 MetS saptandı. Kolon kanseri grubunda mide kanseri grubuna kıyasla MetS görülme sıklığı daha fazla idi (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the relationship between insulin resistance, metabolic syndrome and the development of gastrointestinal system tumors. Materials and Methods: This study included histopathologically diagnosed, 29 gastric cancer patients, 29 colorectal cancer patients and 30 healty individuals. Patients and healthy subjects were also evaluated for the presence of MetS using IDF (International Diabetes Federation) diagnosis criteria. Insulin resistance was calculated using HOMA-IR (Homeostasis Model Assesment- Insulin Resistance). Tomography results of subjects who were diagnosed as cancer were recorded according to presence of liver metastasis. Results: 27 (30%) of all subjects were found to have metabolic syndrom (MetS). 31% of gastric cancer group and 63.1 % of colon cancer group had MetS. When compared to gastric cancer, MetS frequency was higher in colon cancer group (p0.05).