Özel eğitim öğrencilerinin sosyal bilgiler dersinde harita okuryazarlığı becerisinin geliştirilmesi
Developing map literacy skills of special education students in social studies lesson
  1. Tez No: 604249
  2. Yazar: ELİF İNCİ ÇAVUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bireyin yaşadığı toplum içinde değeri olan yetenek ve diğer davranış biçimleri geliştirdiği süreçlerin tamamı eğitim aracılığıyla edinilir. Tüm bireyler gibi zihinsel yetersizliğe sahip bireylerin de aynı aşamalardan geçmeleri söz konusudur. Ancak zihinsel yetersizliğe sahip bireylerin tüm bu aşamalarda yaşıtlarından daha farklı süreçlerden geçtiği bilinmektedir. Normal gelişim gösteren bireyler sosyal bilgiler dersinde yer alan konuların çoğunu çevreyle etkileşim kurarak kendi kendilerine öğrenirken; zihinsel yetersizliğe sahip bireyler bu konularda özel desteğe gereksinim duyarlar. Bu yüzden, zihinsel yetersizliğe sahip bireylere bu konuların uyarlanarak planlı ve sistemli bir eğitimle verilmesi gerekmektedir. Sosyal bilgiler öğretim programında öğrencilere pek çok yaşamsal beceriyi kazandırmak hedeflenmiştir. Bu becerilerden birisi de harita okuryazarlığı becerisidir. Harita okuma becerisine sahip olmak, normal gelişim gösteren bireylerde olduğu gibi zihinsel yetersizliğe sahip bireylerin de günlük hayatını kolaylaştırır. Haritalar hayatımızın her yerindedir ve zihinsel yetersizliğe sahip bireyler de hayatlarını sürdürürken haritalar ile karşılaşmaktadır. Bir yerden bir yere gitmek için GPS kullanırken, haberlerde, hava durumu ya da güncel bir haberi takip ederken veya bir alışveriş merkezinde gideceği mağazayı ararken ve daha birçok alanda haritalar kullanılır. Öğrencilerin temel harita bilgisini kazanması, haritaları çözümlemesi, anlaması ve yorumlayabilmesi için bu becerinin geliştirilmesi oldukça önemlidir. Zihinsel yetersizliğe sahip bireyler hayatın her alanda kendilerini geliştirebilirler. Herhangi bir becerinin eksik ya da yetersiz olması tüm bireylerde olduğu gibi bu bireylerin de hayatlarını zorlaştırmaktadır. Bu araştırmada, hafif düzeyde zihinsel yetersizliğe sahip özel eğitim öğrencilerinin harita okuryazarlığı becerilerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan eylem araştırması modelinde tasarlanmıştır. Araştırmanın uygulaması 2018-2019 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde Ankara'nın Sincan ilçesinde bulunan bir devlet okulunda gerçekleşmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu hafif düzeyde zihinsel yetersizliği bulunan, okuma yazma bilen ve ek engeli/rahatsızlığı bulunmayan üç özel eğitim öğrencisi, araştırmaya katılan öğrencilerin velileri ve sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın uygulaması 11 Şubat-10 Nisan 2019 tarihleri arasındaki dokuz haftalık zaman diliminde yapılmıştır. Araştırmanın veri toplama araçları akademik başarı testi, izleme testi, öğretmen ve veli görüşme formları, araştırmacı günlüğü, öğrenci ürünleri, video ve fotoğraf kayıtlarıdır. Araştırmada başarı testi (ön test-son test ve kalıcılık testi) ve izleme testi verileri grafiksel olarak gösterilirken; veli ve öğretmen görüşmeleri, araştırmacı günlüğü, öğrenci ürünleri, video ve fotoğraf kayıtları betimsel analiz ile çözümlenerek gösterilmiştir. Araştırmanın sonuçlarında, harita okuryazarlığı becerisinin geliştirilmesinde ilgili kavramların bilinmesinin ve yön bilgisinin kazandırılmasının harita okuryazarlığı becerisinin öğretim sürecini kolaylaştırdığı tespit edilmiştir. Ayrıca oturumlarda çokça tekrar edilen bilgilerdeki kalıcılığın yüksek olduğu belirlenmiştir. İnteraktif uygulamaların kullanımına ilişkin sonuçlarda; bu uygulamaların kullanımının öğrenmeyi kolaylaştırdığı ve bu uygulamaların kullanıldığı oturumlarda öğrencilerin eğlenerek daha verimli öğrenmeler gerçekleştirdiği görülmüştür. Araştırmaya katılan veli ve öğretmen görüşlerine ilişkin sonuçlarda, öğretmenler ve veliler genel olarak öğrencilerin harita okuryazarlığı becerilerinin gelişmesinden memnun olduklarını ve öğrencilerin okula ve sosyal bilgiler dersine olan ilgilerinin artığına dair ortak ifadeler kullanmışlardır. Sonuç olarak, hafif düzeyde zihinsel yetersizliğe sahip öğrencilerin harita okuryazarlığı becerilerinin geliştirilmesinin öğrencilere fayda sağladığı, kendilerine olan güvenlerini artırdığı, soyut düşünme ve yorumlama becerilerini geliştirdiği, okula ve sosyal bilgiler dersine olan ilgilerinin artığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
All of the processes in which an individual develops talent and other forms of behavior that are of value in the society in which he lives are acquired through education. Like all individuals, individuals with mental disabilities have to go through the same stages. However, it is known that individuals with intellectual disabilities go through different processes than their peers at all these stages. While individuals with normal development learn most of the subjects in the social studies course by interacting with the environment; individuals with intellectual disability need special support in these matters. Therefore, individuals with mental disabilities need to be adapted and provided with planned and systematic training. In the social studies curriculum, it is aimed to provide students with many vital skills. One of these skills is map literacy. Having the ability to read maps facilitates the daily life of individuals with mental disabilities as well as those with normal development. Maps are everywhere in our lives and individuals with mental disabilities face maps while they live. When using GPS to go from place to place, maps are used in the news, following the weather or current news, or searching for a store in a mall, and more. Developing this skill is very important for students to gain basic map knowledge, analyze, understand and interpret maps. Individuals with mental disabilities can improve themselves in all areas of life. Lack of any skills or inadequacy makes life of these individuals difficult as it is in all individuals. In this study, it was aimed to develop map literacy skills of special education students with mild mental disabilities. The research was designed in the action research model which is one of the qualitative research methods. The implementation of the research was carried out in the spring term of the 2018-2019 academic year in a public school in Sincan, Ankara. The study group consisted of three special education students with mild mental disabilities, literacy and no additional disability, parents of the students and classroom teachers. The application of the research was carried out in the nine week period between February 11 and April 10, 2019. The data collection tools of the research are academic achievement test, monitoring test, teacher and parent interview forms, researcher diary, student products, video and photo records. In the research, achievement test (pre-test, post-test and retention test) and monitoring test data are shown graphically; parent and teacher interviews, researcher diary, student products, video and photo records were analyzed with descriptive analysis. In the results of the research, it was found that the knowledge of the relevant concepts and the acquisition of direction information in the development of map literacy skills facilitated the teaching process of the map literacy skill. In addition, the persistence of the information repeated in the sessions was found to be high. Conclusions on the use of interactive applications; it was observed that the use of these applications facilitated learning and the students had more fun in the sessions where these applications were used. In the results of the parents and teachers views, teachers and parents generally used common expressions that they were satisfied with the development of students map literacy skills and that students interest in school and social studies course increased. As a result, it was found that the development of mapping literacy skills of students with mild mental disabilities benefited the students, increased their self-confidence, improved their abstract thinking and interpretation skills, and increased their interest in school and social studies course.