İngilizce hazırlık programının kültürlerarası iletişim yeterlikleri açısından değerlendirilmesi: TED Üniversitesi örneği
Evaluation of english preparation school curriculum in terms of intercultural communication competences: TED University example
- Tez No: 604268
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA MIZIKACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmanın amacı TED Üniversitesi İngilizce Dil Okulu eğitim programını Kültürlerarası İletişim Yeterlikleri çerçevesinde Eisner'in Eğitsel Eleştiri Modeli'ni kullanarak değerlendirmek ve bu değerlendirme sonuçları doğrultusunda İngilizce Dil Okulu eğitim programında Kültürlerarası İletişim Yeterliklerine ne ölçüde ve programın hangi ögelerinde yer verildiğini saptamaktır. Çalışma, nitel araştırmadır ve durum çalışması modeli ile yürütülmüştür. Bu durum çalışmasının evrenini TED Üniversitesi İngilizce Dil Okulu hazırlık seviyesi öğretim görevlisi ve öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu 24 İngilizce Dil Okulu öğrencisi ve 12 öğretim görevlisi oluşturmaktadır. Çalışma grubu ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmelerden elde edilen temalar doğrultusunda İngilizce Dil Okulu'nda kullanılan ders kitapları, program ekibi tarafından hazırlanan materyaller ve sınavlar doküman analizi yöntemi ile incelenmiştir. Sonrasında öğrencilerle odak grup görüşmeleri yürütülmüştür. Bu görüşme ve dokümanlardan elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. İncelemeler sonucunda, TED Üniversitesi İngilizce Dil Okulu eğitim programının yazılı öğrenme hedeflerinde ve ders kitaplarının amaçlarında Kültürlerarası İletişim Yeterliklerine rastlanmamıştır. Kültürlerarası İletişim Yeterlikleri'nin yalnızca bilgi ve farkındalık yaratılması boyutunda ders kitapları ve program ekibi tarafından hazırlanan materyallerin içeriğinde ve sınavlarda yer aldığı saptanmıştır. Bu yeterliklerin bilgi boyutunda kaldığı ve öğretilmesi gereken yeterlikler olarak programa dâhil edilmediği sonucuna ulaşılmıştır. Kültürlerarası İletişim Yeterliklerinin diğer dördü olan duygudaşlık, saygı, hoşgörü, uyum ve esneklik gibi yeterliklerin örtük program ve öğretmen-öğrenci etkileşimleri dışında programda yer bulamadığı saptanmıştır. Programın öğrenme hedefleri, içeriği, öğretme öğrenme durumları ve değerlendirme ögelerine Kültürlerarası İletişim Yeterliklerinin eklenmesi ve Kültürlerarası İletişim Yeterlikleri ile ilgili hizmet içi eğitim programları geliştirilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the English Language School curriculum in terms of Intercultural Communicative Competences using Eisner's Connoisseurship Model and to determine to what extent and in which components of the program these competences were included. The study was designed as a qualitative case study. The population of the study was composed by TED University English Language School instructors and students. The participants of the study consisted of 24 students from English Language School and 12 instructors who teach there. Semi-structured interview forms were used to interview the participants. Using the themes which were derived from the interviews, document analysis method was applied to analyze the course books, materials and exams designed within the institution. Then, focus group interviews were conducted with students. The data collected via these interviews and the documents were analyzed using content analysis method. The results of the analysis concluded that Intercultural Communicative Competences did not find a place in the written objectives of the English Language School or in the aims of the course books covered. Intercultural Communicative Competences could only be seen in the content of the books or the materials for the teaching or assessment which were prepared by related units only at knowledge level or in raising awareness about other cultures. It was also concluded that only competences related to knowledge were visible in the program and they were not included in the aims of the program as objectives to be taught. The other four competences, namely tolerance, empathy, respect, and flexibility were only attained through the hidden curriculum or the teacher-student interaction processes. The other parts of the curriculum did not include these competences. It was suggested to include Intercultural Communicative Competences into the aims, goals and objectives, content, teaching practices and assessment of curriculum and in service trainings on Intercultural Communicative Competences.