The effect of intercultural communication tasks on students' intercultural awareness in multicultural efl classrooms
Çokkültürlü ingilizce öğretim sınıflarında kültürlerarası iletişim görevlerinin öğrencilerin kültürlerarası farkındalıkları üzerindeki etkisi
- Tez No: 943915
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÜMSER EFEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Günümüzde farklı kültürel bağlamlarda etkili iletişim kurabilme becerisi, küreselleşmenin etkisiyle giderek daha önemli hale gelmiştir. Kültürlerarası farkındalık, bireylerin farklı kültürel gruplarla anlamlı etkileşimlerde bulunmasını sağlayan bilgi, tutum ve etkileşimsel becerileri kapsar (Allo, 2018; Porto vd., 2017). Farklı kültürel geçmişlerden gelen öğrencilerin bulunduğu Yabancı Dil Olarak İngilizce (EFL) sınıflarında, bu yetkinliklerin geliştirilmesi hem dil öğrenimi hem de küresel vatandaşlık açısından kritik bir rol oynamaktadır (Fantini, 2020; Hoff, 2020). Bu çalışma, İstanbul'daki çok kültürlü bir İngilizce hazırlık programında yer alan A2 ve B2 seviyesindeki öğrencilerin kültürlerarası farkındalık düzeyleri üzerinde kültürlerarası iletişim görevlerinin etkisini incelemektedir. Karma yöntem araştırma deseni kullanılarak yürütülen çalışmada, 57 öğrenciden ön test-son test ve yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla veri toplanmıştır. Nicel bulgular, kültürlerarası farkındalık düzeylerinde anlamlı bir artış olduğunu göstermiş; özellikle kültürlerarası duyarlılık, etkileşim ve bilgi alanlarında önemli gelişmeler gözlemlenmiştir. Ancak, öğrencilerin dil yeterlilikleri ile kültürlerarası farkındalık seviyeleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Nitel bulgular, kültürlerarası iletişim görevlerinin empatiyi geliştirdiğini, farklılıklara açıklığı teşvik ettiğini ve kültürel anlayışı derinleştirdiğini ortaya koymuştur. Özellikle B2 seviyesindeki öğrencilerin, bu görevlerin etkileri üzerine daha derinlemesine değerlendirmelerde bulunduğu görülmüştür. Bu bulgular, öğrencileri gerçek dünyadaki kültürlerarası etkileşimlere daha iyi hazırlamak amacıyla kültürlerarası iletişim görevlerinin EFL müfredatına entegre edilmesinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In an increasingly interconnected world, the ability to navigate diverse cultural contexts is a crucial skill for effective communication and collaboration. Intercultural awareness encompasses knowledge, attitudes, and interactional competencies that enable individuals to engage meaningfully across cultural boundaries (Allo, 2018; Porto et al., 2017). In English as a Foreign Language (EFL) classrooms, where students come from diverse cultural backgrounds, fostering these competencies is essential for both language development and global citizenship (Fantini, 2020; Hoff, 2020). This study examines how intercultural communication tasks influence the intercultural awareness levels of A2 and B2 EFL learners in a multicultural English preparatory program in Istanbul. Adopting a mixed-methods research design, data were collected from 57 students through pre- and post-tests and semi-structured interviews. The quantitative results revealed a significant improvement in students' intercultural awareness following the implementation of the tasks, particularly in areas such as intercultural sensitivity, interaction, and knowledge. However, no significant correlation was found between students' language proficiency and their intercultural awareness levels. Qualitative findings highlighted the role of intercultural tasks in enhancing empathy, fostering openness to diversity, and encouraging deeper cultural understanding. Notably, B2 learners demonstrated more nuanced reflections on the impact of the tasks compared to A2 learners. These findings underscore the importance of integrating intercultural communication tasks into EFL curricula to better prepare students for real-world intercultural engagement.