Konsantrasyon becerisinin müzik performansı uygulamalarına etkisi ve geliştirme yolları
Effect of concentration ability on musical performance practices and ways to improve it
  1. Tez No: 604267
  2. Yazar: PELİN ATAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. HÜSEYİN BÜLENT AKDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Başarı elde etmenin en önemli yollarından biri, yapılacak olan işe doğru şekilde odaklanabilmektir. Özellikle sahne sanatlarıyla uğraşan kişilerin, konsantrasyon seviyelerini geliştirmiş olmaları gerekmektedir. Bu nedenle, performans öncesi bu konuda yapılacak doğru çalışmalar, performans anında yaşanabilecek her türlü olumsuluğa karşı önceden hazırlıklı olmayı ve mümkün olabildiğince bu olumsuzlukları azaltarak yapılan işe odaklanmayı sağlamaktadır. Bu tez çalışması; profesyonel müzisyenler ve profesyonel olmayı hedefleyen genç bireyler için, konsantrasyon becerisini geliştirerek, müzik performansı uygulamalarının kalitesini arttırmaya yönelik bilgiler sunan, literatür taraması yöntemiyle hazırlanmış bir çalışmadır. Çalışmanın amacı; sınav veya sahne performansı için hazırlanan müzisyenlerin kaygı ve stres seviyesini azaltarak, konsantrasyon becerilerini arttırmak ve verimli bir hazırlanma süreci oluşturma yolunda rehberlik etmektir. Bunun yanı sıra müzik performansı gerçekleştirmenin psikolojik yönünün ne kadar önemli olduğunu vurgulayarak, sorun yaşayan müzisyenlere yardımcı olmak ve özellikle yetenekli genç bireylere profesyonel yaşama adım atma sürecinde yol göstermektir.
Özet (Çeviri)
One of the most important ways to achieve success is to focus correctly on the work to be done. Particularly those who are occupied in performing arts are expected to have improved their concentration level. For this reason, correct studies to be conducted on this subject before the performance ensure being prepared in advance for all kinds of misfortunes that may occur during performance and focusing on the work done by reducing these misfortunes as much as possible. This thesis is a study prepared with literature search method which provides information to improve the quality of music performance practices by improving concentration skills for professional musicians and young individuals aiming to be professional. The purpose of the study is to improve concentration skills of musicians preparing exams or stage performances by reducing their anxiety and stress level, and to guide them in engendering a productive preparation process. In addition, it aims to help musicians who have problems by emphasizing the importance of psychological aspects of performing music, and to guide especially talented young individuals in the process of stepping into professional life.