An evaluation of the professional development unit for efl instructors with relation to the clinical supervision principles
Yabancı dil okutmanlarına yönelik mesleki gelişim biriminin klinik gözetim prensiplerine göre değerlendirmesi
- Tez No: 604270
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİNÇ ERGENEKON EMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Mesleki Gelişim Birimi (MGB) konsepti, son on yıldır üniversitelerde önemli derecede gelişmektedir. Mesleki Gelişim Birimi üniversitelerdeki yeni öğretim görevlilerinin göreve başlama eğitimlerinin verilmesinden ve tüm öğretim görevlilerinin profesyonel gelişimlerine yardımcı olmaktan sorumludur. Göreve başlama eğitimi, kurumda verilen derslerin ve programların, bunlara ek olarak kurumun kurallarının ve ilgili düzenlemelerin, kuruma yeni katılan öğretim görevlilerine aktarılmasıdır. Mesleki Gelişim Birimi (MGB) akademik yıl içerisinde çeşitli uygulamalar ve seminerler ile kurumda çalışan öğretim görevlilerinin mesleki gelişimine yardımcı olmaktadır. Bu araştırmanın amacı, Mesleki Gelişim Birimi (MGB)'ni Klinik Gözetim prensiplerine göre değerlendirilmesidir. Veri toplama süreci iki adımdan oluşmaktadır. İlk adım araştırmacı tarafından geliştirilen 40 soruluk anketin öğretim görevlilerine uygulanmasıdır. İkinci adım ise nitel verilerin toplanmasıdır. Bu verilerin toplanması için birim görevlileri ile araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Araştırmanın bulguları, Mesleki Gelişim Birimi (MGB)nin Klinik Gözetim prensiplerine göre çalıştığını ve Mesleki Gelişim Birimi (MGB) tarafından hazırlanan çalışma ve toplantıların öğretim görevlilerinin akademik gelişmelerine ve kalite kontrolünün sağlanmasına katkı sağladığı görülmüştür. Ancak çalışmanın bulguları, Mesleki Gelişim Birimi ile Klinik Gözetim ilkeleri arasında birtakım farklılıklar olduğunu ortaya koymuştur. Böylelikle, Mesleki Gelişim Birimi (MGB)'nin eğitimin kontrolünde etkili olduğu ve öğretim görevlilerinin profesyonel gelişimlerinde etkili bir araç olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The concept of the Professional Development Unit (PDU) in the universities has been developing significantly over the last decade. The PDU is a unit that is responsible for the induction of the new academic personnel and for the professional development of the instructors working at the institute. Induction can be defined as the familiarization of new teachers with their new workplace by introducing them the rules and regulations as well as the courses and programs. This study aims at evaluating of the Professional Development Unit (PDU) for EFL instructors in terms of Clinical Supervision Principles in order to find the strengths and the weaknesses of the unit. The data collection process has two steps. The first step is the application of the questionnaire that the researcher developed. In this questionnaire, there are 40 questions in total. The second step is the gathering of qualitative data and the data is gathered via a semi-structured interview designed by the researcher. The semi-structured interviews are conducted with the teacher trainers in the unit. The findings of the study showed that the Professional Development Unit operates accordingly in terms of Clinical Supervision principles and the activities; however, there are some operational and characteristic differences between them. Sessions prepared and conducted by the Professional Development Unit are effective on the improvement of the instructors` professional developments. Thus, it can be concluded that Professional Development Unit is useful both in the quality management of the education and in the professional development of the instructors.