Queer mekân olarak Maçka Demokrasi Parkı
Maçka Demokrasi Parki as a queer space
- Tez No: 604299
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi, Teorisi ve Eleştirisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Mekân, tasarlanmış fiziksel bir yapıdan öte toplumsal olarak üretilen, dinamik bir olgu olarak kullanıcıları tarafından yeniden üretilendir. Bu çalışma İstanbul'daki kamusal alanlardaki queer'liklere işaret ederek, queer'leri güçlendirme amacıyla yapılmıştır. Maçka Demokrasi Parkı'nın kullanıcılarının/üreticilerinin performansları ile mekânın toplumsal üretimi ve mekânın coğrafyası kişisel gözlemler doğrultusunda queer teori ile birlikte okunmaktadır. Parkın normatif olmayan birçok eyleme sahiplik yapması; kamusal-özel ikiliğini yıkması; cinselliğin mekânı oluşu ve lgbti+ bireyler tarafından sıklıkla kullanılması, Maçka Demokrasi Parkı'nı queer yapan temel argümanlar olduğu iddia edilebilir. Maçka Demokrasi Parkı, 'sapkın'lıklara alan açan, karşılaşmaların ve ittifakların mekânı, direnişin mekânı, dinamizmin mekânı olarak queer bir mekândır.
Özet (Çeviri)
The space is socially reproduced by its users as a dynamic phenomenon rather than physically constructed. This paper aims to empower queers through indicating queerness in public spaces. Maçka Demokrasi Parkı, as a social production its users'/producers' performances, and its geography is read with queer theory by personal observations. The main arguments is claimed to the park is a queer space are: the park is a place for nonnormative actions; destructs the binary of public-private; is a sexual space and is often used by lgbti+ people. Maçka Demokrasi Parkı is a queer space, as a space of 'perversions', encounterings and alliances, resistance and dynamism.