Otel çalışanlarında tükenmişlik ve işten ayrılma niyetine etkisi: Bişkek oteller örneği
Hotel employee burnout and the tendency for voluntary resignation: Bishkek hotels case study
- Tez No: 604346
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFİ ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Tükenmişlik sendromu yaşamın her alanında görülebilecek bir durumdur. Özellikle müşteri ilişkisi yoğun, üretim ile tüketimin eş zamanlı olduğu turizm sektörü için tükenmişlik önemli bir etkiye sahiptir. Turizm sektöründe önemli payı olan ve işgücü devir hızı yüksek olan konaklama işletmelerin başarısında önemli rol oynayan etkenlerden birisi de işten ayrılma niyetidir. Bu nedenle otel yöneticilerinin işletmenin başarısı için çalışanların tükenmişlik sendromunu tespit etmesi, önlemesi ve işten ayrılma niyetlerinin önüne geçmesi gerekmektedir. Araştırmanın temel amacı, Kırgızistan'ın Bişkek şehrindeki otellerde çalışan işgörenlerin tükenmişlik düzeylerini tespit etmek ve işten ayrılma niyetine etkisini incelemektir. Konu ile ilgili detaylı literatür taraması yapılmış ve toplam dört hipotez oluşturulmuştur. Bu amaç doğrultusunda Bişkek'te faaliyet gösteren üç, dört ve beş yıldızlı otellerden toplam 277 çalışandan anket aracılığı ile veri toplanmıştır. Elde edilen veriler analiz edilmiştir. Yüzde ve frekans analizi, faktör analizi, korelasyon, regresyon, t testi ve ANOVA analizler yapılmıştır. Araştırmada işgörenlerin genel tükenmişlik düzeylerinin işten ayrılma niyeti arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Aynı zamanda işten ayrılma niyeti ile tükenmişliğin alt boyutlarından duygusal tükenme, kişisel başarıda düşüş ve duyarsızlaşma etkisinin tespit edilmesine yönelik olarak oluşturulan hipotezlerden ikisi desteklenmiş ve birisi ise desteklenmemiştir. Çalışanların duygusal tükenmişlik düzeyleri ile işten ayrılma niyetleri arasında pozitif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Aynı şekilde pozitif yönlü bir ilişki işten ayrılma ile duyarsızlaşma boyutunda bulunmuştur. Kişisel başarıda düşüş boyutunda istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The burnout syndrome is a condition that can be observed in any area of an individual's life. It manifests itself at vast in the tourism sector in particular, due to the intense customer relations and simultaneous production and consumption factor. Employee voluntary resignation rates highly affect the efficacy of the accommodation enterprises, which represent an important share in the tourism sector and are also known to have a higher turnover rate. This prompts the hotel management teams to detect and prevent the burnout syndrome among employees, eliminating the reasons for voluntary resignation. The main purpose of this study is to investigate the effect of the burnout syndrome and the tendency for voluntary resignation at hotels in Bishkek, Kyrgyzstan. Four hypotheses have been developed, through a detailed review and analysis of relevant published sources on the topic. Data has been obtained from 277 hotel employees at three, four and five star hotels via survey. The data obtained from the survey has been studied, and the following analyses have been made: percentage and frequency analysis, factor analysis, correlation, regression, T Test and ANOVA analysis. The research reveals a statistically significant relationship between the employees' burnout levels and their tendencies for voluntary resignation. Herewith, the hypothesis of the three sub-groups of the burnout syndrome, that is emotional exhaustion, inefficacy and cynicism, influencing the resignation rates has also been examined; of which two were found to affect the resignation rates. A positive correlation has been found between the factor of emotional exhaustion and resignation rates. Likewise, cynicism or depersonalization levels proved to have an influence on the overall tendencies to quit, while no statistically significant relation has been found between the decrease in the personal accomplishment and resignation rates.