Düş'ün mekanları
Places of think
- Tez No: 604349
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU KOCA
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Çağın mekân biçimleniş anlayışlarında hız ve teknolojinin artan gücü, hayatları kolaylaştırmakta, ancak insana dair bazı öznitelikleri göz ardı edebilmektedir. Mekânlar hayatları kolaylaştırırken insanın kendine dönüşü ve kendisiyle iletişimini kesintiye uğratabilmekte; modern hayat bu bağlamıyla kaçılmak istenen bir yapıya bürünebilmektedir. Bu noktada insanın aradığı yeni mekânlar; kendine dönüşün, doğanın ve düşünmenin sığınaklarını sunmaktadır. Böyle bir oluşumun farkındalığı çerçevesinde tezin amacı: düşünme ve mekân arasındaki ilişkinin kurularak somut adımlarla temellendirilmesidir. Bu kapsamda tez çalışması ile doğu ve batı uygarlıkları kategorilerinde düşünme mekânlarının arayışında bulunulmuş ve bu mekânlar; öncelikle literatür taraması, tarihsel inceleme ve vaka analizleri ile irdelenmiştir. Bu irdelemede odak noktası tasavvufun düşünme mekanları olan çilehanelerdir. Çilehanelere yönelik inceleme ile düşünme mekanları olgusu açıklanmış ve özellikleri sunulmuştur. Bu amaçlar doğrultusunda Anadolu'da bulunan 10 adet çilehane yerinde incelenmiştir. Bulguların değerlendirilmesi ile düşünme işlevli mekânların dünya üzerindeki farklı kültürlere ait yansımalarının varlığı sorgulanmıştır. Bu yolla düşünmeye yönelik mekânın temel özellikleri belirlenmeye çalışılmış ve düşünme mekânının felsefi, mekânsal temelinin atılabilmesi için bir başlangıç noktası sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The increasing power of speed and technology by understanding nowadays spatial configuration makes life easier; however it can ignore certain human characteristics. While spaces can make life easier, it may interfere with the one's own internal orientation and communication with oneself; in this context, modern life can be transformed into a structure that is desired to be avoided. At this point, new places that people are looking for, offer shelters of self-return, nature, and thinking. Within the framework of this awareness, the aim of the thesis is to establish the relationship between thinking and space. In this context, the places of thought were searched in the categories of eastern and western civilizations in the dissertation. Firstly, these places were investigated by literature review, historical analysis, and case studies. The focal point of this investigation is the“Çilehane”, which are the thinking places of Sufism. With the examination of the Çilehane, the concept of places of thought is explained, and its features are presented. For this purpose, ten Çilehanes in Anatolia were examined at their sites. With the evaluation of the findings, the existence and the reflections of places of thought in different cultures were questioned. In this way, the basic characteristics of the space for thinking were tried to be determined and a starting point tried to be provided for the philosophical and spatial basis of the places of thought.