Yatırım aracı olarak sukuk ihraçlarının analizi ve Türkiye uygulaması
Analysis of sukuk exports as an investment tool and its applications in Turkey
- Tez No: 604373
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Parayı takas aracı olarak gören, bir meta gibi alınıp satılmasını yasaklayan İslam dinine mensup toplumların finansal sistemde faiz yasağına uyarak yer alma ihtiyaçları, bu kesimin sahip olduğu sermaye birikiminin reel ekonomiye kazandırılması, finansal sistem içinde bir fon sunucusu ya da fon kullanıcısı olarak yer alma ihtiyacı, konvansiyonel bankacılık sistemine alternatif bir finans sisteminin ortaya çıkmasına neden olmuştur. İslami finansman enstrümanlarının, finans sektöründe yer alan diğer plasman-yatırım araçları arasındaki payının yıllar itibariyle oranı incelendiğinde, henüz istenilen seviyelere ulaşmadığı ülkemiz finans sektöründe hacimsel olarak %6 dolaylarında pay aldığı görülmektedir. Sadece ülkemizde değil küresel piyasalarda da söz konusu durum benzerlik göstermektedir. Son yıllarda ülkelerarası sermaye hareketlerinin; gerek teknolojik gelişmeler ve gerekse de yeni finansal ürünlerin yatırımcıya sunulması ile birlikte, geçişkenliğinin daha da hızlandığı, özellikle sermayeye ihtiyaç duyan ekonomilerde, sukuk vb. yeni yatırım araçlarının artmasıyla birlikte daha uzun vadede daha ucuz fonun ekonomiye kazandırıldığı görülmektedir. Bu çalışmada ülkemizde, tasarrufların artırılması ve kaynakların ülke ekonomisi adına etkin şekilde kullanılmasında, sukuk ihraçlarının sermaye piyasalarımızda aktif rol üstlenmesinden hareketle, sukuk ihracının yatırımcılar açısından doğru değerlendirilmesine olanak sağlayacak hukuksal ve vergisel analizlerinin yapılması amaçlanmıştır. Çalışmanın sonucunda elde edilen bulgular ışığında önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Islamic religious societies, which consider money as a means of exchange and prohibit it from being bought and sold as a commodity, has the need to take part in the financial system by complying with the prohibition of interest, gaining the capital accumulation of this segment to the real economy as a fund server or fund user, has led to the emergence of an alternative financial system to the conventional banking system. When the ratio of Islamic financing instruments among other placement-investment instruments in the financial sector is analyzed by years, it is seen that our country has reached 6% in volume in the financial sector where it has not yet reached the desired levels. This situation is similar not only in our country but also in global markets. In recent years, international capital movements; With technological developments and the introduction of new financial products to investors, Sukuk, etc. With the increase in new investment instruments, it is seen that cheaper funds were added to the economy in the longer term. In this study, taking into account the active role of Sukuk exports in our capital markets, it is aimed to make legal and tax analyzes that will enable accurate evaluation of Sukuk exports for investors in order to increase savings and use resources efficiently in our country. In the light of the findings of the study, recommendations were made.