The New York Times gazetesi'nde Türk kadını (1923-1938)
Turkish woman in the New York Times
  1. Tez No: 604386
  2. Yazar: NUR CERAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN SEZER ARIĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Türk İnkılap Tarihi, Journalism, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
The New York Times Gazetesi'nde Türk Kadını (1923- 1938) isimli tezde; bahsi geçen yıllar arasında Türk kadınının geçirdiği değişimler ve bunun Amerikan basınında ki yankıları incelenmiştir. Tezin ilk bölümünde Osmanlı dönemindeki kadının durumu incelenmiştir. İkinci bölümde Erken Cumhuriyet Döneminde kadınların eğitimi, sosyal hayatı, çalışma hayatı ve giyim kuşamları ile birlikte yaptıkları aktiviteler incelenmiştir. Bu bağlamda The New York Times Gazetesi'nin bu olayları nasıl ele aldığı tartışılmıştır. Üçüncü bölümde ise Erken Cumhuriyet Döneminde Kadın Aktivitelerinden Sonuç bölümünde ise yukarıda bahsedilen haberler genel olarak değerlendirilmiştir. Anahtar Sözcükler Atatürk, Basın, Amerika, Kadın, Türk, Cumhuriyet, Eğitim, Sosyal, Osmanlı
Özet (Çeviri)
Thesis, Turkish Women in The New York Times(1923-1938) it is examined that changes which Turkish woman is undergone and its reflections in American press. In the first part of the these, ıt is examined that Turkish Woman in Ottoman Empire. In the second part,it is examined Turkish women in early republic times. At the same time, it is argued Turkish women education, their business life, their dresses and their activities. İn the third part, information is given about women's rights in early republic time and it includes, civil law also right to vote. In the Last part, the news which is talked about before is evaluated. Keywords Atatürk, Woman, Education, Social, Turkey, Right