Üçlü sac elektrik direnç nokta kaynak birleşimlerinde kaynak parametrelerinin incelenmesi
The investigation of mechanical properties of three steel sheets resistance spot welds
  1. Tez No: 604534
  2. Yazar: LEVENT SELOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Günlük yaşantımızda ince metallerden üretilmiş pek çok ürün kullanmaktayız. Farklı kalınlıkta, farklı metallerin bağlantılarının hızlı bir şekilde, ekstra malzeme kullanılmadan ve en az deformasyonla gerçekleştirilmesi için uygulanabilecek kaynak yöntemi elektrik direnç kaynağıdır. Bu kaynak yöntemini başarılı bir şekilde uygulamak için kaynak mikro yapısı ve mekanik özelliklerini anlamak önemlidir. Bu çalışmada amaç, farklı kaynak parametreleri ile punta kaynakları oluşturularak kaynak parametrelerinin etkilerinin araştırılması olmuştur. Bu çalışmada farklı malzemelerin 1 adet 0,7 mm FEPO5 ve 2 adet 2mm FE600 DP levhaların, farklı kaynak parametreleri kullanılarak yapılan elektrik direnç kaynağında çekme dayanımı, çekme uzaması, çekirdek çapı ve kaynağın çökelme miktarları, kaynak bölgesi makro yapıları ve mikro sertlikleri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre çekme dayanımı, çekme uzaması, çekirdek çapı ve çökme miktarları birden fazla parametreye bağlı olduğu ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the daily life, we use many products which made of different sheet metals. Resistance spot welding is used to weld two or three sheets that have different thickness and mechanic featured, with lowest deformation and time, by not using additional material. It is important to understand spot-weld microstructure and mechanical properties in order to apply spot welding successfully. In this study, it was aimed to determine the effect of welding time, current, electrode force on tensile shear load, elongation, nugget diameter and indentation depth of triple welded sheet joints by resistance spot welding (FEP05 sheet + FE 600 DP sheet + FEP05 sheet). Using different materials which has different thicknesses, it was made resistance spot welding and was observed tensile strength, elongation, welding diameter, indentation, microstructure and microhardness of welding zones. The thicknesses of FE 600 DP and FEP05 steel sheets were 2 mm and 0.7 mm, respectively. According to results, it was observed that the tensile strength, elongation, welding diameter, indentation were correlated with more than one parameter.