Kontrollü deformasyon ile enerji absorbsiyonu sağlayan yeni bir asansör tamponunun tasarımı, analizi ve imalatı
Design, analysis and manufacturing of a new elevator buffer providing energy absorption with controlled deformation
  1. Tez No: 604611
  2. Yazar: HAZAL ORMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN YURCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmal Usulleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Modern çağın getirileri ile birlikte hızla artan kentleşme ve buna bağlı olarak gelişim gösteren inşaat sektörü aynı zamanda asansör sistemlerini de mecburi gelişim ve değişim sürecine sokmuştur. Özellikle yaşanan kazalar ve gün geçtikçe önem kazanan güvenlik olgusu asansördeki güvenlik aksamlarını da önemli kılmıştır. Bu proje ile araçlarda kullanılan yüksek sönümleme yeteneğine sahip çarpma kutularından esinlenilerek mevcut asansör tamponlardan daha iyi sönümleme yeteneğine sahip bir tampon tasarımı ve imalatı yapılarak asansör piyasasına yeni bir güvenlik bileşeni sunulması hedeflenmiştir. İmal edilen ve asansör piyasasında ilk kez minimum elastik sönümleme, maksimum plastik şekil değiştirme ile kinetik enerji sönümleme özelliğine sahip olacak bu tamponun Hypermesh/ Hypercrash/ Radioss programlarında dinamik analizi yapılmıştır. Amacımız mevcut tamponlara nazaran hem olası kabin hasarlarını minimuma indirecek hem de minimum sıçratma ile yolcu güvenliği maksimum hale getirecek alternatif bir asansör tamponu piyasaya sürebilmektir. Bu amaçla iki tip prototip tampon üretilerek sönümleme miktarı yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapidly increasing urbanization based on modernity and fast-growing construction sector have also brought an imperative change and development of the elevator systems. Especially the accidents that occurred and the security phenomenon that has gained importance day by day have also made the safety components of the elevator system important. In this project, a new safety component has been released to the market by designing and manufacturing a buffer and crash boxes with higher damping capability than the elevator buffers that stock in the market. This crash box buffer, which will be capable of absorbing kinetic energy and plastic deformation and manufactured for the first time in the elevator market, has been dynamically analyzed by use of Hypermesh/ Hypercrash/ Radioss program. Our goal is to offer an alternative elevator buffer to the market that will minimize possible car damage and maximize passenger safety compared to existing buffers. For this purpose, two types of prototype buffers were produced and the amount of damping was interpreted.