Farklı yapısal özelliklere sahip dokuma kumaşlarda kıvrım oranlarına etki eden faktörlerin araştırılması
Investigation of the factors affecting the crimp ratio in woven fabrics with different structural properties
- Tez No: 604686
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRAY TURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tezde dokuma kumaşlarda atkı ve çözgü ipliği kıvrım oranlarına etki eden faktörler araştırılmıştır. Bu amaçla farklı örgü, atkı sıklığı ve atkı ipliği numaralarında kumaşlar dokunmuştur. Örgü olarak 1/1, 2/1 ve 3/1 olmak üzere üç farklı tipte kumaşın her biri 24 atkı/cm, 26 atkı/cm, 28 atkı/cm ve 30 atkı/cm sıklıklarında, Ne30/1, Ne40/1, Ne50/1 ve Ne60/1 numaralardaki atkı iplikleri ile dokunmuştur. Elde edilen tüm kumaşlardan atkı ve çözgü yönünde iplikler alınarak kıvrım oranları hesaplanmıştır. Sonuçlar değerlendirildiğinde iplik numarası inceldikçe atkı kıvrım oranının arttığı ancak çözgü kıvrım oranında önemli bir değişimin olmadığı, atkı sıklığı arttıkça atkı ve çözgü kıvrım oranlarının arttığı, çözgü ipliği atlama uzunluğu arttıkça çözgü kıvrımının azaldığı atkı kıvrımının önemli bir şekilde değişmediği tespit edilmiştir. Bununla birlikte örgüde atlama uzunluğu arttıkça atkı kıvrım oranının kalın atkı ipliklerinde arttığı, atkı ipliği inceldikçe değişimin belirgin olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the factors affecting weft and warp crimp ratios of woven fabrics were investigated. For this purpose, fabrics were woven in different pattern, weft density and weft yarn counts. Three different types of fabric were woven as 1/1, 2/1 and 3/1, are weft densities of 24 weft/cm, 26 weft/cm, 28 weft/cm and 30 weft / cm, and Ne30/1, Ne40/1, Ne50/1 and Ne60/1 weft count. The weft is woven with threads. Crimp ratios were calculated by taking yarns in weft and warp direction from all fabrics obtained. When the results were evaluated, it was found that the weft crimp ratio increased as the yarn count decreased, but there was no significant change in the warp crimp ratio, the weft and warp crimp ratios increased as the weft density increased, and the warp crimp decreased as the warp yarn jump length increased. However, it was found that the weft crimp ratio increased in thick weft yarns as the jump length increased in pattern and the change was not significant as the weft thread was thinner.