Farklı dozlardaki solucan gübre uygulamasının zeytin ağaçlarının bitki besin elementleri içeriği üzerine etkisi
The effect of organic worm fertilizer application of different doses on the contents of plant nutrient elements of olive trees
  1. Tez No: 604741
  2. Yazar: AYŞE NUR COŞKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma Çanakkale ili Geyikli Bölgesi'nde bulunan Ayvalık yağlık çeşidi, yaşları 14-15 olan zeytin ağaçları (Olea europaea L.) üzerinde açık tarla koşullarında yürütülmüştür. Deneme, organik solucan gübresinin farklı dozlarının [(kontrol) 0, 2, 4, 6 kg ağaç-1] zeytin ağacında bitki besin maddesi alımı üzerine etkisini belirlemek için kurulmuştur. Deneme beş tekerrür ve dört farklı doz olmak üzere 20 homojen fenotip özellikte zeytin ağacından oluşturulmuştur. Üretimi yapılan organik solucan gübresi ve ağaçların üzerinde mevcut olduğu toprağın analizleri yapılmıştır. Solucan gübresi ağaç iz düşümüne tek seferde toprak altına gömülerek verilmiştir (Anonim, 2017). 2018 yılının Aralık ayında ilk yaprak alım zamanında bitki örnekleri alınarak analizleri yapılmıştır. Farklı dozlarda solucan gübre uygulamasının zeytin bitkisinde makro element içeriklerine istatistiksel açıdan bir etkisi gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on olive trees (Olea europaea L.) of Ayvalık oil type (14-15 years old) under field conditions in Geyikli region of Çanakkale province. The experiment was established to determine the effect of different doses of organic wermicompost [(control) 0, 2, 4, 6 kg tree-1] on plant nutrient uptake in the olive tree. The experiment consisted of 20 homogeneous phenotypic olive trees with five replications and four different doses. Vermicompost and the soil analysis were conducted. Vermicompost was applied once to the soil under the tree canopy (Anonymous, 2017). Plant samples were taken and analyzed in December 2018. No statistically significant effect of vermicompost application on macro element contents of olive plant was observed.