Acil serviste akut kardiyojenik pulmoner ödem tanısı alan hastalarda non-invaziv mekanik ventilasyon başarısını etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of factors affecting the success of non invasive ventilation in acute cardiogeni̇c pulmonary edema in the emergency department
- Tez No: 788782
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF ALİ ALTUNCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
AMAÇ: Acil serviste akut pulmoner ödem tanısı ile takip edilen hastalarda non-invaziv mekanik ventilasyon başarısını etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEM: Prospektif olarak yapılması planlanan çalışmaya Ege Üniversitesi Hastanesi erişkin acil servisine 19.02.2021-01.12.2021 tarihleri arasında başvuran hastalardan, akut pulmoner ödem tanısı ile non-invaziv mekanik ventilasyon yapılanlar dahil edildi. Hastaların anamnezleri, vital bulguları, laboratuvar parametreleri, acil serviste uygulanan tedaviler, non-invaziv mekanik ventilasyon modu ve ayarları kaydedildi. Hastaların acil servis takibi sonrasındaki seyri ve sonlanımı tıbbi kayıtlardan takip edildi. Çalışmanın primer sonlanım noktası NIMV başarısızlığı (24 saat içinde entübasyon ihtiyacı), sekonder sonlanım noktaları erken NIMV başarısızlığı, erken mortalite (acil servis başvurusundan itibaren ilk 24 saat içinde) ve hastane içi mortalite olarak belirlendi. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen 347 hastanın 37 (% 10.7) sinin 24 saat içinde entübe edildiği görüldü. Hastaların %48.7 si kadın, % 51.3 ü erkekti. Cinsiyetler arasında NIMV başarısı açısından anlamlı fark tespit edilmedi (p=0.300). Hastaların yaş ortalaması 72.4 olarak hesaplandı. Çalışmaya dahil edilen hastaların % 75.5 inin hipertansiyon, % 68.3 ünün koroner arter hastalığı, % 47.6 sının diyabet, % 33.1 inin atriyal fibrilasyon, % 22.8 inin KOAH, % 15 inin kronik böbrek yetmezliği, % 5.2 sinin malignite tanısı vardı. Bilinen malignite tanısının NIMV başarısızlığını 4.8 kat artırdığı saptandı(p=0.003).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of this study is to evaluation of factors affecting the success of non invasive mechanic ventilation in acute cardiogenic pulmonary edema diagnosed in the emergency department. MATERIAL AND METHOD: This study was prospective at the Ege University Faculty of Medicine Emergency Department between 19.02.2021-01.12.2021. We included patients received non-invasive ventilation with acute cardiogenic pulmonary edema. Patients' history, vital signs, laboratory parameters, treatments, non-invasive mechanical ventilation mode and settings were recorded. The course, clinic, treatments and outcomes of the patients after the emergency department were followed from the medical records. The primary end point was NIMV failure (intubation within 24 hours). The secondary end point was early NIMV failure, early mortality (within 24 hours) and in-hospital mortality. RESULTS:In this study included 347 patients, 34 (% 10.7) of them intubated within 24 hours. Female sex rate was %48.7 and male sex rate was % 51.3. There was no significant difference between genders for NIMV success (p=0.300). Mean age was 72.4. Patients included in the study, 75.5% had hypertension, 68.3% had coronary artery disease, 47.6% had diabetes, 33.1% had atrial fibrillation, 22.8% had COPD, 15% had chronic kidney failure, and 5.2% had malignancy. Known malignancy diagnosis increased NIMV failure 4.8 times (p=0.003). Risk factors for NIMV failure were respiratory rate > 40.5, sistolic blood pressure < 122.5 mmHg, glasgow coma score < 14, Ph < 7.21, lactat level > 5.2 mmol/L, base excess < -4.5 mmol/L, B-type natriuretic peptide (BNP) level > 3007 pg/mL (AUC:0.723, AUC:0.693, AUC:0.739, AUC:0.721, AUC:0.690, AUC:0.698, AUC:0.616). CONCLUSİON: Acute pulmonary edema without hypertension is a risk factor for NIMV failure. Known malignancy diagnosis is a risk factor for NIMV failure. Evaluation of initial vital signs and arterial blood gase parameters is significantly important for prediction of NIMV success. Patients with prominent signs of hypoperfusion have an increased risk of NIMV failure. KEYWORDS: Heart failure, pulmonary edema, non-invasive ventilation, emergency medicine