Acil serviste noninvaziv mekanik ventilasyon (NIMV) başlanan hastalarda ultrasonografi ile ölçülen diyafram fonksiyonunun prognozu belirlemedeki rolü
The role of diaphragm function measured by ultrasonography in determining the prognosis in patients treated noninvasive mechanical ventilation (NIMV) in the emergency department
- Tez No: 940060
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH SADIK GİRİŞGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Acil Serviste Noninvaziv Mekanik Ventilasyon (NIMV) Başlanan Hastalarda Ultrasonografi ile Ölçülen Diyafram Fonksiyonunun Prognozu Belirlemedeki Rolü Giriş: Acil servise başvuran solunum yetmezliği olan hastalarda medikal tedaviye ek olarak başlangıç tedavisinde noninvaziv mekanik ventilatör (NIMV) tercih edilmektedir. Ayrıca sepsis, inme, travma ve intoksikasyon gibi klinik durumlarda da NIMV kullanılmaktadır. Ultrasonografi, uzun yıllardır acil tıp asistan doktor eğitiminde bulunmakta ve acil servislerde kullanımı için kılavuzlar geliştirilmiştir. Acil ultrasonografi; resüsitasyon amaçlı, tanısal araştırma, girişimsel işlemlerde kılavuzluk ve hasta izlemi kapsamında kullanılmaktadır. Diyafram ultrasonografisi (DUS) ile hasta başında ve noninvaziv olarak kolayca diyafram kas yapısı incelenebilir ve diyafram kalınlık fraksiyonu ölçümleri hesaplanabilir. Bu yöntemle diyafram disfonksiyonu, hasta-mekanik ventilatör uyumu, ekstübasyon başarısı değerlendirilebilir. Acil serviste NIMV uygulanan hastalarda diyafram disfonksiyonun araştırıldığı ve mekanik ventilatör ile hasta arasındaki ilişkinin yorumlandığı yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle çalışmadaki amacımız acil serviste DUS ile ölçümü yapılan diyafram disfonksiyonunun NIMV tedavisi üzerindeki etkinliğini değerlendirmektir. Gereç ve yöntem: Çalışmamız 06/05/2024 ile 28/02/2025 tarihleri arasında, Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi erişkin acil servisinde yapıldı. NIMV uygulanan ve çalışmanın dahil etme kriterlerine uyan hastalar değerlendirildi. İleriye dönük, gözlemsel bir çalışmadır. Hastalara ait yaş, cinsiyet, komorbid hastalıkları, ev tipi solunum destek cihazları, başvuru anındaki vital değerleri, arter kan gazı parametreleri, kan tetkik değerleri, görüntüleme sonuçları ve mevcut klinik bulguları kaydedildi. Hastalara uygulanan NIMV parametreleri, NIMV tekrar sayısı, NIMV tedavi süresi ve entübasyon ihtiyacı kaydedildi. NIMV tedavisi başlanmadan DUS ile bilateral diyafram kası kalınlığı ölçüldü ve kalınlık fraksiyonu hesaplanarak kaydedildi. Ultrasonografi hastanın tedavisini geciktirmeyecek ve süreci engellemeyecek şekilde yapıldı. Hastanın acil serviste sonlanımı, yoğun bakım ya da servis takibi̇, hastane içi mortalitesi kaydedildi. Bulgular: Toplamda 104 hasta çalışmaya dahil edildi. DUS ile 32 (%30,8) hastada diyafram disfonksiyonu saptandı ve bunların 14'ü (%43,7) NIMV tedavisinden yarar sağlamaması nedeniyle entübe edildi. Diyafram disfonksiyonu olmayan 72 (%69,2) hasta saptandı ve bunların 18'i (%56,3) NIMV tedavisinde başarısız olması nedeniyle entübe edildi. Diyafram disfonksiyonu ile entübasyon arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır (p=0,056). Diyafram disfonksiyonu ile GKS düşüklüğü arasında anlamlı ilişki bulundu (p=0,021).
Özet (Çeviri)
The Role of Diaphragm Function Measured by Ultrasonography in Determining the Prognosis in Patients Treated Noninvasive Mechanical Ventilation (NIMV) in the Emergency Department Intraduction: In addition to medical treatment, noninvasive mechanical ventilation (NIMV) is preferred in the initial treatment of patients with respiratory failure who apply to the emergency department. NIMV is also used in clinical situations such as sepsis, stroke, trauma and intoxication. Ultrasonography has been included in emergency medicine resident physician training for many years, and guidelines have been developed for its use in emergency departments. Emergency ultrasonography; It is used for resuscitation purposes, diagnostic research, guidance in interventional procedures and patient monitoring. With diaphragm ultrasonography (DUS), diaphragm muscle structure can be examined easily and noninvasively at the bedside and diaphragm thickness fraction measurements can be calculated. With this method, diaphragm dysfunction, patient-mechanical ventilator compatibility, and extubation success can be evaluated. There are not enough studies investigating diaphragm dysfunction in patients undergoing NIMV in the emergency department and interpreting the relationship between the mechanical ventilator and the patient. Therefore, our aim in the study is to evaluate the effectiveness of diaphragm dysfunction measured by DUS in the emergency department on NIMV treatment. Material and methods: Our study was conducted between 06/05/2024 and 28/02/2025 at the adult emergency department of Necmettin Erbakan University Faculty of Medicine. Patients who underwent NIMV and met the inclusion criteria of the study were evaluated. It is a prospective, observational study. The patients' age, gender, comorbid diseases, home-type respiratory support devices, vital signs at the time of admission, arterial blood gas parameters, blood test values, imaging results and current clinics were recorded. The NIMV parameters applied to the patients, the number of NIMV repetitions, the duration of NIMV and the need for intubation were recorded. Before starting NIMV treatment, bilateral diaphragm muscle thickness was measured with DUS and the thickness fraction was calculated and recorded. Ultrasonography was performed in a way that would not delay the patient's treatment or hinder the process. The patient's outcome in the emergency department, intensive care unit or ward follow-up, and in-hospital mortality were recorded. Results: A total of 104 patients were included in the study. Diaphragm dysfunction was detected in 32 (30.8%) patients with DUS, and 14 of them (43.7%) were intubated because they did not succeed NIMV treatment. 72 (69.2%) patients without diaphragm dysfunction were detected, and 18 of them (56.3%) were intubated due to failure of NIMV treatment. There was no significant relationship between diaphragm dysfunction and intubation (p=0.056). A significant relationship was found between diaphragm dysfunction and low GCS (p=0.021).