Sura Apollon Tapınağı ve ilişkili kült kalıntıları
Temple of Apollo in sura and related cult ruins
  1. Tez No: 604770
  2. Yazar: RIFAT ONUR İBCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Antalya'nın Demre ilçesinde yer alan Sura, Myra'ya bağlı bir tapınak mahallesidir . Yerleşimden, Klasik Döneme tarihlenen bir kaya mezarının üzerindeki yazıtta“Surezi”olarak bahsedilirken, Yunanca yazıtlarda“Soura”olarak geçmektedir . Sura yerleşimi ününü, alandaki yazıtlarda da adı geçen Apollon Surios kültünden ve kült alanından almaktadır. Külte dair pek çok antik aktarım bulunmaktadır ve bu aktarımlardan yola çıkılarak kült ritüelleri ile ilgili bilgi sahibi olmaktayız . Kült alanı, Rahipler Alanı, Rahipler Yolu, Su Kaynağı / Kehanet Havuzu ve Tapınak olmak üzere dört ilişkili alandan oluşmaktadır. Bu alanların tümü birbiri ile organik bir bağ içerisindedir. Bir açık alanın ana kaya ile sınırlandırılmasıyla oluşturulmuş olan Rahipler Alanında, Apollon Surios rahiplerinin listesinin yer aldığı stel kabartmaları bulunmaktadır. Rahipler Alanından başlayarak, vadi içerisindeki tapınağa inen, 92 basamağı korunmuş basamaklı yol bulunmaktadır. Rahipler Yolu ve devam eden patika ile vadiye inildikten sonra, vadinin doğu yamacındaki kaynağa ulaşılmaktadır. Vadideki diğer dört kaynaktan bu kaynağı ayıran özellik etrafının duvarlarla çevrelenmiş ve bir havuz oluşturulmuş olmasıdır. Bu kaynak ile aynı hizada, vadinin ortasında triglif-metop bloğuna kadar korunmuş, Dor düzeninde, in antis planlı Apollon Surios Tapınağı bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Sura, which is located in Demre district in Antalya and is a settlement is a temple neighbourhood connected to Myra . While the name of the settlement is mentioned as“Surezi”on an inscription on rock grave dated to Classical Period, it is mentioned as“Soura”in Greek inscriptions . The fame of Sura comes from the cult of Apollo Surios and cult area also mentioned in the inscriptions. There are many ancient written expressions about the cult and we have information about cult rituals by these expressions . The cult area consists of four parts as Area of Priests, Road of Priests, Spring / Oracle Pool and Sura Temple. All of these areas are in an organic connection with each other. There are stela reliefs on which list of Apollon Surios priests was written in Area of Priests which was formed by being bordered an open area by bedrock. There is a road preserved of 92 steps which starts from Area of Priests, reaches into the temple in the valley. After reaching the valley with Road of Priests and ongoing path, the spring on the eastern slope of the valley is reached. The feature differentiating this spring from other four springs is that surrounding of the spring was enclosed by walls and a pool was formed. In the center of the valley, on a level with this spring there are Apollon Surios Temple, which has a Doric order, in antis plan and is preserved up to block of triglyph-metope.