TR61 Bölgesi'nde yaşayan kadınların çok boyutlu yoksulluğu üzerine ekonometrik bir analiz
An econometric analysis on multidimensional poverty of women living in TR61 region
  1. Tez No: 604783
  2. Yazar: AHMET KARTAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ZANBAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Econometrics, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günümüzde parasal göstergelerin refahı açıklamada tek başına yeterli olmadığına dair yaygın görüş, araştırmacıları yoksulluğun ölçümünde farklı arayışlara yöneltmiştir. Yoksulluk ölçümünde sosyoeokonomik ve sosyokültürel göstergelerin de dahil edildiği Çok Boyutlu Yoksulluk Endeksi, tam da bu noktada önemli bir alternatif olarak ortaya çıkmıştır. Refahın yansıtılmasında oldukça sağlıklı sonuçlar veren bu endeks, çok sayıda uluslararası kuruluş ve araştırmacı tarafından tercih edilir olmuştur. Bu tez çalışmasının temel amacı Antalya, Burdur ve Isparta illerinden oluşan TR61 Bölgesi'nde yaşayan kadınların yoksulluklarını gelir temelli yaklaşımlardan ziyade Alkire–Foster Yöntemini kullanarak ölçümlemektir. Bu amaçla ölçüm için gerekli olan veri seti TÜİK'in 2017 yılına ait Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması anket verilerinden elde edilmiştir. Çalışmanın yapılmasındaki temel motivasyonlarından birisi, literatürde kadın yoksulluğunun şimdiye kadar çoğunlukla parasal yaklaşımlar ile ele alınmış olmasıdır. Bu çalışmayı literatürdeki diğer çalışmalardan ayıran en önemli özellik ise kadın yoksulluğunu sosyal göstergelerin içerildiği bir yaklaşımla ele alması ve bu boyutların hesaplanmasında Alkire ve Foster metodu olarak bilinen çok boyutlu yoksulluk ölçüm yöntemini kullanıyor olmasıdır. Yapılan hesaplamalar sonucunda TR61 Bölgesi kadınlarına ait çok boyutlu yoksulluk oranının %2,9 olduğu görülmektedir. Ayrıca bu bölgede yer alan kadınların en fazla yoksunluk yaşadığı göstergelerin başında, kronik rahatsızlıklar yaşayan kadınlar ve hane fiziki şartları elverişsiz olan konutlarda yaşayan kadınlar göstergelerinin olduğunu da söylemek mümkündür. Bunun yanında çalışmada kadınların yoksulluklarını etkileyen faktörlerin ortaya çıkarılabilmesi adına En Küçük Kareler Yöntemi kullanılarak bir analiz daha yapılmıştır. Oluşturulan modelin tahmini sonucunda, bölge kadınlarının yoksulluğu üzerinde en fazla etkiye sahip olan boyutun sosyokültürel değişkenlerin yer aldığı boyutun olduğu söylenebilir. Söz konusu boyutu kadının medeni hali ve hane fiziki şartlarının izlediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, there is a common view that monetary indicators alone are not sufficient to explain welfare, so researchers have turned to different approaches to measure poverty. The Multidimensional Poverty Index (MPI), which includes socio-economic and socio-cultural indicators in poverty measurement, has emerged as a significant alternative at this point. This index, which gives very healthy results reflecting welfare, has been preferred by many international institutions and researchers. The main purpose of this thesis is to measure the poverty of women in TR61 Region (Antalya, Burdur, and Isparta) by using Alkire-Foster Method rather than income-based approaches. For this purpose, the data required for the measurement was obtained from TURKSTAT 2017 Income and Living Conditions Survey. One of the main motivations of this study is that women's poverty has been handled mostly by monetary approaches so far. The most important feature of this study that distinguishes it from other studies in the literature is that it deals with women's poverty with an approach that includes social indicators and uses the multidimensional poverty measurement method known as Alkire and Foster (AF) method to calculate these dimensions. As a result of the calculations, it is seen that the multidimensional poverty rate of women in TR61 Region is 2.9%. In addition, it is possible to say that the main indicators of deprivation among women in this region are women with chronic illnesses and women living in houses with weak physical conditions. Moreover, another analysis was performed using OLS in order to reveal the factors affecting women's deprivation. As a consequence of the estimation of the model, it is seen that the dimension that has the most effect on the deprivation of the women in the region is the socio-cultural variables and this dimension is followed by the marital status and physical conditions of the household.