Türkiye'de internet haberciliği bağlamında parodi haber ve mizahın yeniden üretimi: Zaytung.com örneği
Parody news in the context of online news in Turkey and reproduction of humor: The cose of Zaytung.com
  1. Tez No: 604782
  2. Yazar: FURKAN YAZICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Yeni iletişim teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte habercilik pratiklerinde köklü bir dönüşüm süreci başlamıştır. Bu çerçevede internet haberciliği bağlamında ortaya çıkan parodi haber anlayışı günlük gelişmeleri alaycı ve eleştirel bir dille ele almakta ve bu haber anlayışı toplum tarafından oldukça kabul görmektedir. İnternet haberciliğinde etkili olan parodi haber anlayışının ele alındığı bu çalışmada, parodi haberin mizahi yönü ve olaylara ilişkin getirdiği alternatif bakış açısının incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada internet haberciliği bağlamında parodi haber içerikleri üreten Zaytung.com internet sitesinin haber metinleri içerik analizi yöntemiyle ele alınmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen bulgular neticesinde Zaytung.com haber içeriklerinin herhangi bir gerçekliği olmamasına rağmen yaşanan gelişmelerden esinlendiği ve olaylara ilişkin farklı bir bakış açısı getirdiği görülmektedir. Haber metinlerinin kullanılan dil ve söylemlerle eleştirel bir nitelik barındırdığı ve toplumsal muhalefet unsuru oluşturduğu saptanmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the development of new communication technologies, a radical transformation process has started in journalism practices. In this context, parody news approach adopted as a principle on internet journalism handles daily developments in a cynical and critical language and this news approach is highly accepted by the society. The concept of parody news, which is effective in internet journalism, is handled here, the parody of the news is humorously brought there and according to the events aims at an alternative perspective. In this study, the rules of internet journalism, Zaytung.com internet connection which produces parody journalism, content of news texts are analyzed with method. Zaytung.com newsletters are predefined as a result of the findings obtained as a result of the findings. It was the uncertainty of social opposition that the news texts scanned critically with the language and discourse used.