Japonya dış politikasında güvenlik
Security in japan's foreign policy
- Tez No: 604792
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SANEM ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
1947 yılında kabul edilen ve hala daha da yürürlükte olan Japonya Anayasası, uluslararası anlaşmazlıkların çözümü için güç kullanımı veya tehdidini yasaklamış ve bu amaçla hiçbir zaman hava, kara, deniz kuvvetleri bulundurulmayacağını taahhüt etmiştir. Askeri güvenlik kavramının hiçbir zaman tam anlamıyla önemini yitirmediği ve devletlerin güvenliklerini kimi zaman diğer devletler pahasına sağlamaya çalıştığı uluslararası düzende Japonya, anayasasıyla böyle bir taahhütte bulunan ve kendi kendine kısıtlama getiren tek devlettir. Fakat bu Japonya'nın kendi içinde uyumlu bir güvenlik politikasına sahip olmadığı anlamına gelmemektedir. Hemen yanı başında teknik olarak hala daha savaş durumunda bulunduğu Rusya, sınır problemleri yaşadığı Çin ve Güney Kore, tüm yaptırımlara rağmen nükleer ve füze programını geliştirmekte ve denemelerini Japonya deniz sınırlarına çok yakın bir alanda yapmaya kararlı görünen Kuzey Kore bulunurken, bir güvenlik politikasına sahip olmaması imkansızdır. Esasında Japonya, geleneksel güç odaklı güvenlik politikalarından farklı olarak, güvenlik politikasının odak noktasına yalnızca askeri güvenlik kavramını oturtmamakta ve yumuşak güç unsurlarını da barındıran etkili bir güvenlik politikası takip etmektedir. Çalışmada Japonya'nın güvenlik sorunlarının ne olduğu, bu sorunlarla baş etmek için nasıl bir güvenlik politikası takip ettiği ve bu politikanın zaman içinde geçirdiği değişimler ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The Constitution of Japan, which has been ratified at 1947 and still in effect, forbids the threat or use of force as a means of settling international disputes, and to this end commits to never possess land, sea and air forces. Japan is the only country who makes such a commitment through its constitution and restricts itself in an international order which the concept of military security has never lost its significance and states struggle to ensure their security at the expense of others. Yet, this doesn't mean that Japan has no coherent security policy. It would be impossible not to have a security policy while countries such as, Russia whom technically still at war, China and South Korea whom has territorial disputes and North Korea who insists on developing its nuclear and missile capacity and testing it at the vicinity of Japan's sea borderlines, is present in the near periphery. Indeed, Japan has been following an effective security policy not only based on the traditional security concept which focuses on military power, but also uses soft power instruments as well. In this study, the security issues which Japan has been dealing with and what kind of policies it has been using to do so, and the amount of changes at these policies had will be addressed.