Meme solid lezyonlarının değerlendirilmesinde difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntüleme ve apparent diffusion coefficient (Adc) değerlerinin rolü
The role of diffusion-weighted magnetic resonance imaging and apparent diffusion coefficient (Adc) values in the evaluation of breast solid lesions
  1. Tez No: 604828
  2. Yazar: ŞÜKRÜ OĞUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER ÖZEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Amaç Memenin solid lezyonlarının tanısında difüzyon ağırlıklı görüntüleme ve“ADC”değerlerinin rolünün araştırılması. Gereç ve Yöntem Çalışmamızda meme biyopsisi ve cerrahi sonrası histopatoloji ile kesin tanıları konmuş 23 malign ve 14 benign solid lezyonu olan, 36 kadının meme MR'larının difüzyon ağırlıklı görüntüleri ve“ADC”değerleri retrospektif olarak değerlendirildi. Difüzyon ağırlıklı görüntülemede saptanan malign ve benign lezyonların histolojik tanıları şöyleydi: Malign lezyonlar; 20 invaziv duktal karsinom, 2 invaziv lobüler karsinoım, 1 tubulolobüler karsinom. Benign lezyonlar; 6 fibroadenomatoid değişiklik, 5 fibroadenom, 1 jüvenil fibroadenom, 1 fokal atipik hiperplazi ve 1 adenozis. Memenin malign ve benign solid lezyonlarından alınan“ADC”değerleri t-test kullanılarak karşılaştırıldı. ROC eğrisi analizi kullanılarak benign-malign ayrımında kullanılacak optimum eşik değer belirlendi ve duyarlılık ile özgüllük değerleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Purpose Investigation of the role of diffusion-weighted imaging and“ADC”values in the diagnosis of solid lesions of the breast. Materials and Methods In our study, diffusion-weighted images and“ADC”values of 36 patients with 23 malignant and 14 benign solid lesions with definitive diagnoses with breast biopsy and post-surgical histopathology were evaluated retrospectively. Histological diagnoses of malignant and benign lesions detected in diffusion-weighted imaging were as follows: Malignant lesions; 20 invasive ductal carcinoma, 2 invasive lobular carcinoma, 1 tubulolobular carcinoma. Benign lesions; 6 fibroadenomatoid changes, 5 fibroadenoma, 1 juvenile fibroadenoma, 1 focal atypical hyperplasia and 1 adenosis.“ADC”values obtained from malignant and benign solid lesions of the breast were compared using t-test. Using the ROC curve analysis, the optimum threshold value to be used in the benign-malignant distinction was determined and sensitivity and specificity values were calculated.