İşçinin mesleki yetersizliği (performansı) nedeniyle iş sözleşmesinin feshi
Termination of the employment contract due to the professional inadequacy (performance) of the employee
  1. Tez No: 605011
  2. Yazar: MİHAN HAYRUNNİSA BARCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ CENGİZ KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
4857 sayılı İş Kanunu'nda yer alan iş güvencesi hükümleri ile iş sözleşmesinin feshinin geçerli bir nedene dayanma zorunluluğu getirilmiştir. İş Kanunu 18. madde uyarınca işveren, işçinin yeterliliğinden veya davranışlarından ya da işletmenin, işyerinin veya işin gereklerinden kaynaklanan geçerli bir sebebe dayanmak zorundadır. Kanun metninde işçinin mesleki yetersizliği ve performans düşüklüğü tanımlanmamış, hangi hallerde işçinin yetersizliği ve mesleki yetersizlik nedeniyle iş sözleşmesinin geçerli feshi yoluna gidilebileceği açıkça hükmedilmemiştir. Madde gerekçesinde verilen örneklerde işçinin mesleki yetersizliğinden kaynaklanan sebepler; ortalama olarak benzer işi görenlerden daha az verimli çalışma, gösterdiği niteliklerden beklenenden daha düşük performansa sahip olma, işe yoğunlaşmasının giderek azalması, işe yatkın olmama, öğrenme ve kendini yetiştirme yetersizliği halleridir. Bu çalışmayla hukuk ve işletme bakış açıları birlikte ele alınarak, bir yandan yargı sürecinde yer alanlara ileri uzmanlık gerektiren işletme performans uygulamaları hakkında, diğer yandan işletme uygulayıcılarına da çalışanların iş sözleşmeleri feshedilmeden önce dikkat etmeleri gereken yasal düzenleme, yüksek mahkeme içtihatları ile doktrin görüşlerine dair sistematik ve derinlemesine bilgi sunulmaktadır. Bu kapsamda çalışmada öncelikle fesih kavramından bahsedilmiş, haklı nedenle fesih, bildirimli fesih ve bildirimli feshin geçerli nedene dayandırılması ve koşulları açıklanmış, işletmelerde performans değerlendirme sistem ve yöntemleri ile performans kriterleri incelenmiş, işçinin şahsından kaynaklanan nedenlerle iş sözleşmesinin geçerli sebeple feshi; işçinin davranışlarından ve yetersizliğinden kaynaklanan geçerli nedenler olarak karşılaştırmalı biçimde açıklanmış, işçinin yetersizliğinden kaynaklanan nedenler de fiziki yetersizlik ve mesleki yetersizlik olarak farklı başlıklar altında irdelenmiş, bu anlamda haklı neden-geçerli neden ayrımına değinilmiş ve son olarak işçinin mesleki yetersizliği (performansı) nedeniyle iş sözleşmesinin feshi usulü ve koşulları inceleme konusu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the provisions of job security in Labor Law No. 4857, the termination of the employment contract is obliged to be based on a valid and binding reason. In accordance with Article 18 of the Labor Law, the employer must rely on a valid reason arising from the [in]competence or ill-behavior of the worker or the requirements of the enterprise, the workplace or the work. Within the text of the law, no professional deficiency and low performance of the employee is defined, and it is not clearly stated under which conditions the valid termination of the employment contract can be implemented on account of the deficiency of the employee and/or owing to his/her professional or vocational insufficiency. In the examples given in the justification of the article, the reasons arising from the professional inadequacy of the employee; on average, less productive work than those performing the similar work, having lower performance than expected from the qualifications it exhibits, a gradual decline in work concentration, incapability to work, inadequacy of learning and self-cultivation. In this study, legal and business perspectives are taken into account together, on the one hand about business performance applications that require advanced expertise to those involved in the judicial process, on the other hand, in-depth and systematic information and opinions on the legal regulations are offered as to the high court case-law and doctrine that employees should pay attention before the termination of employment contracts. In this context, the concept of termination has first been dwelt upon, the rightful termination, the termination, and the valid reason and conditions framing the conditions of the declared termination, the performance evaluation systems and methods and performance criteria in the enterprises have all been examined, and as well as the termination of the employment contract with the valid reason; the reasons were also explained in a comparative manner as legitimate reasons arising from the worker's behavior and inadequacy, the reasons arising from the inadequacy of the worker were examined under different headings as physical inadequacy and professional inadequacy. In this sense, the right causes and the valid reasons were discussed, and finally, the method and conditions of termination of the employment contract were examined based on the professional inadequacy (performance) of the employee.