Performans düşüklüğü sebebiyle iş sözleşmesinin feshi
Termination of employment contract due to performance deficiency
  1. Tez No: 826473
  2. Yazar: DENİZ ŞAHİN CİNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED FATİH UŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Performans yönetimi, çalışan ve kurum arasındaki hedeflerin uyumunun sağlanması ve çalışanın kurumun hedeflerine olan etkisini görmesi bakımından önemlidir. Bu kapsamda özel sektörde kar öncelikli, kamu kurumlarında ise kamu hizmetlerinde verimi artırmaya yönelik çalışanı esas alan bireysel performans değerlendirme sistemleri uygulanmaktadır. Performans değerlendirme puanları, hem özel sektör hem de kamu kesiminde çalışanın terfiinde, ücretinin artırılmasında ve sözleşmelerinin sonlandırılmasında kullanılabilir. İş sözleşmeleri, bir borç ilişkisidir ve taraflarca sonlandırılabilir. Ancak işçinin ekonomik ve sosyal açıdan hayatını rahatça sürdürebilmesi, işverenin iş ilişkisini her an sonlandırabileceği endişesini taşımaması, iş ilişkisi içinde işçinin taleplerini dile getirebilmesi, işverenin keyfi olarak sözleşme ilişkisini sonlandırmasını kısıtlayan iş güvencesi hükümlerinin varlığı önemlidir. 4857 sayılı İş Kanununun 18. maddesi uyarınca iş güvencesine tabi işçiler için iş sözleşmesinin sonlandırılabilmesi ancak geçerli bir nedenin varlığı ile mümkündür. Bu çalışmada geçerli fesih nedeni olarak kabul edilen mesleki yetersizlik, performans düşüklüğü bakımından ele alınacaktır. Bu kapsamda feshe dair verilen genel bilgilerin ardından geçerli nedenle fesih kavramı ve şartları açıklanacak, hangi hallerin geçerli neden olarak kabul edilebileceği üzerinde durulacaktır. Performansa dair kavramların ve nasıl ölçüleceğine dair farklı yöntemler de bu çalışmada üzerinden durulan konulardandır. Çalışanın performansının ölçülmesi ve değerlendirilmesi konusunun kamu sektörü için de önemli olması nedeniyle Türkiye'de ve uluslararası alanda kamu kesimi için performans değerlendirme uygulamaları açıklanacaktır. Çalışma kapsamında işçinin mesleki yetersizliğinin anlaşılmasında bir araç olan performans değerlendirme sistemlerinin haiz olması gereken nitelikler ve feshin geçerli sayılabilmesi için gereken şekli şartlar açıklanacaktır. Feshin geçerliliğinin tartışılacağı işe iade davası açılabilmesi için yürütülmesi gereken hukuki süreç hakkında bilgi verilerek geçersiz feshin sonuçları üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
Performance management is important for ensuring alignment between the goals of employees and the organization. It provides seeing their impact in achieving the organization's objectives to employees. Individual performance evaluations are important for the career development of both the private sector and the public sector's employees. Performance evaluation scores are used to decide promotion, wage increase and also they have a significiant role in the termination of employment contracts. Employment contracts is defined as a debtor-creditor relationship and can be terminated by the parties. However, it is important to have job security to provide maintaining their economic and social well-being to employees, and it protects them from employer's termination by arbitrarily. It makes possible to demand something about employment relationship for the employee's. In accordance with Article 18 of the Labor Law No. 4857, the termination of the employment contract for workers covered by job security can only occur with a valid reason. In this study, one of the instances of professional inadequacy, namely performance deficiency, will be examined. In this context, the concept and conditions of termination for a valid reason will be explained, and the specific instances that can be considered as valid reasons will be emphasized. Concepts related to“performance”and different methods for measurement are also mentioned in this study. As the measurement and evaluation of personnel performance are not solely relevant to the private sector, so the significance of this issue for the public sector in Turkey and internationally will be explained. The study will explain the necessary qualities of performance evaluation systems within its scope. Therefore, the formal conditions required for a valid termination that has been executed will be explained and then information will be provided about the post- termination process.