Lider üye etkileşiminin sporcu performansına etkisi: Spor kulüpleri bağlamında bir alan araştırması
The impact of leader member interaction on athlete performance: A field study in the context of sports clubs
- Tez No: 605015
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCA SÜRGEVİL DALKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Tez çalışmasında, sporcuların lider olarak algıladıkları antrenörleri ile etkileşimlerinin ve performanslarını etkileyip etkilemediğini saptamak amaçlanmaktadır. Araştırmanın örneklemini, çalışmalarını İzmir içerisinde gerçekleştiren profesyonel sporcular oluşturmaktadır. Araştırma kapsamına dâhil olan sporcular amaçlı örnekleme yönetime göre seçilmiştir. Veriler 325 sporcudan anket tekniğiyle toplanmıştır. Değerlendirme sonucunda, sporcuların antrenörleriyle etkileşiminin, performanslarına pozitif yönde anlamlı etkisi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis was created to determine whether the interaction of athletes with coach which is perceived as a leader, affects their performance level. The sample of the research consist of Professional athletes who work out in Izmır. The athletes which are included in the research, were selected according to the purposeful sampling. The data were analysed by a questionnaire with 325 athletes. As a result of the analysis, it was determined that the interaction of the athletes with their coach had a significant positive effect on their perfomance.